AFYON OKUMA HAFTASI

Altmışlı, yetmişli yıllarda Afyon’un hayatımda özel bir yeri vardı. Ankara’dan Aydın’a, İzmir’e trenle giderken Afyon önemli bir duraktı. Otoyollar yapılmadan önce karayolu kentin içinden geçerdi. Bir otomobilim olduktan sonra özellikle içinden geçerdim Afyon’un: Benim için Cumhuriyet’i simgeleyen lisesi ile istasyonunu görmek için. Adı “İkbal” olabilecek lokanta da Afyon’un simgelerinden biriydi.
1970’lere kadar, Cumhuriyet’in en önemli mucizelerinden biri olan “Leyli Meccani” (Parasız Yatılı) eğitim olanağının en önemli ocaklarından biri Afyon Lisesi idi.
***
9 Şubat 2010 tarihinde Emekli Albay İsmail Özdilek’ten bir e.posta iletisi almıştım. Kitapçıların desteği ile 14-20 Aralık 2009 tarihleri arasında Afyon’da yapılan ilk “Okuma Haftası”nı anlattıktan sonra, ikinci okuma haftasının 13-19 Aralık 2010 tarihleri arasında yapılacağını haber veriyor ve beni katılmaya davet ediyordu. Bu uzun erimli programlılık çok hoşuma gitti. Tam benim kafama göre. Yıllardır kullandığım “Nazım Kültür Ajandası 2010”u açtım ve 11 Aralık 2010 sayfasına “Afyon Okuma Haftası” diye yazdım. Bu, o gün bu başlıklı bir yazı yayımlayacağım anlamına gelir.
Birkaç gün önce Em.Albay İsmail Özdilek’i telefonla aradım. Afyon Okuma Haftası’nın ikincisinin yapılıp yapılmayacağını sordum. Yapılacakmış. Kendisine Okuma Haftası’na neden katılamayacağımı anlattım. Bu arada Afyon 2.Okuma haftasının 17-25 aralık tarihleri arasında yapılacağını öğrendim. Ama ben yazı programımı bozamam. Yazıyı 11 Aralık’ta yayımlıyorum. 17 aralıkta “Mersin’e Dair” bir yazı var.
***
E.Albay İsmail Özdilek, bunun üzerine, projeleri hakkında daha ayrıntılı bilgi verdi. Şöyle:
• Öğrencilerin yeni yılda birbirlerine kitap armağan etmesi için, kitap haftaları aralık ayının üçüncü haftası yapılacakmış.
• Okuma Haftası projesi, ilk üç yılda okuma haftası şeklinde kitapçılarda ve daha sonraki orta vadede yazar, şair ve düşünürlerin katılımı ile kitap fuarı şeklinde yapılacakmış. Ayrıca, bu fuarda ressamların yapıtları sergilenecekmiş.
• Okuma haftası, uzun vadede sanatsal etkinliklerle birlikte Afyon’a dünyaca tanınan yazar, şair ve düşünürlerin katılımı ile uluslar arası bir yapıya kavuşturulması da hedefliyor.
• Afyon’un 394 köy, 92 belde ve 18 ilçesinde okuma haftasının amaçlarına uygun çalışmalar yapılacak.
• Belediye, Okuma Haftası etkinliği içinde öğrencilere 10 bin tane Afyon’u tanıtan kitap armağan edecek.
***
Okuma Haftası için ayrıntılı bilgi almak isteyenler Afyonkarahisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Gökhan Güzeltaş’a başvurmalı. Benim Belediye’den bir ricam var: Afyon’u tanıtan kitapların yanı sıra öğrencilere 10 bin tane de şiir kitabı armağan edilsin. Şiiri seven öyküyü, romanı ve dünyayı sever. Böyle bir şey yapılırsa ülkemiz edebiyatında büyük bir devrim yaşanır ve adı da “Afyon Edebiyat Okulu” olur.