AKP’NİN AJANI JOOST LAGENDİJK

Haber 15 Haziran tarihli Zaman ve Birgün gazetelerinde dikkatimi çekti. Daha sonra geri dönüp var mı diye öteki gazetelere bakmadım. Referans’ta da Zeynel Lüle konuya değiniyordu. Aynı gün Almanya ve Belçika’dan okur iletileri geldi e-posta ile.
Politik skandal boyutlu olay şu:
***
Avrupa Parlamentosu üyesi Cem Özdemir “Aleviler Nasıl Bir Türkiye İstiyor ?” başlıklı panel düzenlemiş. Panelde söz alan Alevi-Bektaşi Federasyonu Başkanı Selahattin Özel, AKP hükümeti döneminde Aleviliği yok etme girişimlerinin gündeme geldiğini söyledikten sonra eklemiş:
“Türkiye’de sivil siyaset kültürünün yerleşmesi için mücadele ediyoruz. Aleviliği de siyasallaştırmadan savunmaya çalışıyoruz. Ancak Türkiye’de dinci-laik tanımlamasında biz laik tarafta yer alıyoruz” demiş.
AKP’nin Fethullah Gülen ve bazı tarikatlardan destek aldığını ileri süren Özel konuşmasını ironik bir üslupla sürdürmüş : “AKP ile aramızda küçük bir fark (!), AKP’nin şeriat düzeni getirmek istemesi, bizim ise laik, demokratik Türkiye’den yana olmamız” diye eklemiş. Seçimlerde AKP’ye destek olmalarının söz konusu bile olamayacağını ve AKP zihniyetinin bir daha iktidar olmaması için mücadele etmeleri gerektiğini söyleyen Selahattin Özel “Şeriat isteyen AKP bizim kırmızı çizgimizdir !” demiş.
***
Bunu duyan Hollandalı milletvekili Joost Lagendijk küplere binmiş. AKP’yi çok başarılı bulduğunu ileri süren Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, “AKP kendisinden önceki bütün laik partilerin hepsinden daha fazla reform yapmış ve Türkiye’yi AB’ye daha fazla yaklaştırmıştır” dedikten sonra CHP’nin TCK’nın 301.maddesinin değiştirilmesine itiraz ettiğini, askerin 27 Nisan muhtırasından rahatsız olmadığını, Kürt sorununda bir sol partiye yakışmayacak tavır aldığını söylemiş.
Türkiye’nin trajedisinin AB üyeliği için çalışan gerçek bir sosyal demokrat parti eksikliği olduğunun ileri süren Joost Lagendijk, “Hal böyle iken CHP’ye nasıl oy verirsiniz ?” diye sormuş. Sormuş lafın gelişi, elinden gelse milleti falakaya yatıracak !
Bunun üzerine söz alan ve zorunlu din derslerinin bir tür cinayet olduğunu belirten Almanya Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker, 35 kişinin yakıldığı Madımak Oteli’nin müze yapılmak yerine et lokantasına dönüştürüldüğünü söylemiş.
***
ABD ajanlarının üniversitelerimizi gezerek öğrencilere AKP’nin göz kamaştırıcı başarılarını anlattıklarını ve öğrencileri AKP’yi desteklemeye yönlendirdiklerini duyuyoruz. Ama iki Avrupa Parlamentosu milletvekilinin AKP çığırtkanlığı yapması alışılmadık bir durum. Üstelik bunlardan Joost Lagendijk’ın Türkiye konusunda resmi bir görevi var. CHP’nin Türkiye adına AB ve Avrupa Parlamentosu nezninde en kısa zamanda girişimde bulunması gerekiyor. Ve şu soru geliyor aklıma : Aynı kişiler AKP’yi karalayıp CHP’yi açıkca destekleselerdi hükümet ne yapardı ? Avrupa Birliği ne yapardı ?