AKP’NİN ANLAYAMAYACAĞI İKİ ŞİİR

 

 

Sleeping-Nude-With-Arms-Open---Red-Nude-small
Modigliani

Ğ

Yumuşak ge… Yum(u)şak.

İğne ve ipliği masanın üzerine koyuyor terzi. Göz kapaklarımı dikmeden önce. İçimin dehlizlerini, yer altı ırmaklarını, sarkıt ve dikit mağaralarını görebileyim diye. Geriniyor. Çatırdayıp yerine oturuyor omurgası.Rüzgârı düz ovada yakalamaktır çaput dikiciliği. Rüzgârı giydirmek için. Bayramlık ve seyranlık! Rüzgârı giydirir, pencereden bakar, yağlı güreşcilere de, arkasından, salınışına. Servi boylu, kuğu boyunlu, aslan çalımlı.

imagesAI2PW512
Gustav Klimt

Çalım!

Terzi çaputlara ve bulutlara egemen olur, boyun eğdirir. Boyun eğmez ki çıplak, çıplaklık. Dikey ve yatay özgürlüktür. Giyinerek değil soyunarak özgürleşir kadın. Her türlü.

Ğ!

Özgür kadının simgesi yani!…

imagesLMRU18J6
Gustav Kilimt

***

imagesR0XTDR6B
Hürriyet Gazetesi

H  

Hayat! Adının tutsağıdır ham insan, pişmek gerekir soğuk ve sıcak demir işlerinde, kaynak ateşinde, demir ocağında, yüksek fırında. Soğuk ocakta açlık ayrıştırır insanı, iskeletinden etler dökülür.

İnsanın adı hayatıdır. Oğlum Tan hiç hoşnut değildi adından çocukluğunda, adını neden Tank koymadığımızı sorardı. Korkmamak ve korkutmak için.

imagesVAIZ6VTJ
Internet

İnsanın bir adı ve hayatı olsun da eskitmesin, kullanmasın mümkün mü?[1]

Yaşanmamış bir hayata ad vermezdi Asyalı atalarımız Türkler. Adını kazanmak için görkemli bir eylem yapacaksın, yoksa adın olmaz, adsız kalırsın.

Rüzgârın olacak ki sırtına bineceksin, yelesini tutacaksın, cenge gideceksin! Bir kor ateşin olacak ki üzerinde yürümeyi öğreneceksin. Bir değirmenin olacak ki buğday gibi ezileceksin, un ya da bulgur. Ne çıkarsa bahtına!

Kadınların ayakları altında ezilerek şarap olur üzüm. Üzüm olacaksın! Etekleri kalçalarına kadar sıvanmış kadınlar. Şarapta kadınların binbir kokulu terleri vardır, katkı maddesi olarak. Uzay ve magma kokulu şaraplar.

Hayatın boyutları şarabın boyutlarıdır, şarabın huyu hayatın huylarıdır. Olur!

untitled
Internet

Kimse kimseye borç vermez hayatını. Bir hayatın varsa onu mutlaka eskiteceksin. Eskiyen hayatın eskidikçe soyulur kabuklarından, pullarından, ta ki çıplak kalıncaya kadar.

Kadavra! Bir bal arısı kovanı gibi, bir karınca yuvası gibi. Bir ece arı, bir karınca ecesi peşinde!

[1] R.M.Rilke’ye selam!