AVRUPA’NIN YENİ MÜRTECİLERİ

Beşinci Kol ajanlarının yorumlarıyla kimi gazetelerin denizleri dalgalanıp duruyor. “Beşinci Kol ajanları” dediğim, Anglosakson gazeteler ve yazarları. Bunlardan The New York Times, Sabrina Tavernise imzalı yazıda, Türkiye-AB Eşbaşkanı Joost Lagendijk’ın “Eğer laik partiler iktidarda kalsaydı, AB müzakerelerinin başlaması imkansız olurdu” görüşüne yer vermiş. (Vatan, Akşam, Yeni Şafak, 21.05.2007)
Beşinci Kol ajanı Joost Lagendijk DSP+MHP+ANAP koalisyonunun laik görüşlü partiler olduğunu söylerken AKP’nin laik görüşlü olmadığını itiraf etmiş oluyor.
Bu sınıflandırmaya göre koalisyon partileri cumhuriyetçi ve laik, buna karşılık AKP laik olmadığı gibi cumhuriyetçi de değil.
Bu kadarı bile yeterli bizim için ! Demek ki Avrupa Birliği’nin resmi görevlisi Joost Lagendijk AKP gibi laik cumhuriyet karşıtı bir partinin iktidarda olmasını ve orada kalmasını tercih ediyor. Bu tercih kuşkusuz Avrupa Birliğini de bağlar.
Bizim Yeni Mürteciler halkın neden Avrupa Birliği’ne güvenmediğini anlamakta güçlük çekiyor ve halkı faşistlikle suçluyorlardı. Avrupalı Yeni Mürteci’nin sözleri sanırım duruma aydınlık getirmiştir.
***
Son zamanlarda, The Observer, The New York Times gibi gazeteler AKP’nin sözcülüğünü yapıyorlar. Yayınladıkları yorumların ilkokul tahrir ödevinden farksız. Sığ mı sığ ve budalaca ! Bizim gazeteler de bu zavallı metinleri birer hikmet olarak sütunlarına aktarıyorlar.
“İlkokul tahrir ödevi” dedim, bir örnek vereceğim. Yazı 26.05.2007 tarihli Birgün gazetesinde alıntı olarak yayınlandı. International Herald Tribune’de 24 mayıs günü yayınlanmış. Yazar H.D.S.Greenway şöyle yazıyor : “AB yolunda birçok reforma imza atan AKP hükümeti, laiklerin direnişiyle karşı karşıya. Ama bu direniş AKP’ye halk desteğini azaltmış görünmüyor. Zira AKP yoksulların ihtiyaçlarını hızla algılarken, laikler aşağıdan gelen talepleri idrak etmekte zorlanıyor.”
Bu adam bu yazıyı ya CIA, ya Pentagon’un talimatıyla yazmış ya da AKP’den para yemiş…
***
Ancak adamın akıl hocası, Yeni Mürteci yatağı Bilgi Üniversitesi’nden İlter Turan. İlter Turan, bu adama, “AKP, bu insanların ihtiyaçlarını algılama konusunda çok daha hızlı” diyesiymiş. İlter Turan’ı bilimsel gerçeklere havale etmekten başka çare yok. Bozacının tanığı şıracı. Demokrasi savunucusu Mr.Greenway, “Doğu’da özgür seçimler, demokrasinin İslamı tercih etmesi anlamına gelebiliyor. Avrupa Birliği, böyle ılımlı, şiddet yanlısı olmayan ve duruma göre Batı yanlısı, İslami, fakat İslamcı olmayan bir partiye sahip olduğu için kendini şanslı saymalı” diyor. Batıda kamuoyu denen sürü böyle yalanlarla oluşuyor işte ! Yüzsüz, alçak, fesatçı ve düşmanca yalanlar !
ABD’den bir beşinci kol ajanı gazeteci kılığında geliyor, Liberal bir üniversiteden liberal bir hocadan akıl alıyor ve AKP’yi göklere çıkartıyor. Bu yazıyı da kendini sol olarak tanımlayan bir gazete solcu okurlarına ulaştırıyor. Yazının ortasında da elinde Atatürk portresi taşıyan bir cumhuriyetçi genç kız ! Alay edercesine, hakaret edercesine !