BAROSSO : LAİKLİK ZORLA DAYATILMAZ

Türk siyasetçilerin, gazete yazıcılarının, üniversite elemanlarının yanlışlarını düzeltmek zorunda kalmamız yetmezmiş gibi şimdilerde bir de Avrupa Birliği şövalyeleri ile uğraşmak zorunda kalıyoruz.
Sabah gazetesi iftiharla sunuyor : “Barosso : Laiklik Zorla Dayatılmaz” demiş.
Barosso hazretlerine Laiklik’in zorla dayatılması gerektiğini kanıtlamadan önce, hazretin bu inciyi yumurtladığı bağlamı sunalım:
***
“AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso, Türkiye’nin bir gün AB’nin tam üyesi olması için, Türkiye’de tam demokrasi ve ‘demokratik laikliğin’ olması gerektiğini belirterek ‘Laiklik zorla dayatılmaz. Avrupa’daki demokrasilerde normal olduğu şekilde tüm garantileriyle uygulanan demokratik bir süreç olmalıdır’ dedi.” (Sabah, 09.05.08) Bu, yanlışlığın değil deli saçmasının neresini düzeltelim ?
Türkiye’de okuldan çok cami var. Okullardaki sınıflarda öğrenciler yer bulamazken birden fazla camisi olan küçücük köyler var. Halk iki dini bayramında yılda toplam en azından 10 gün tatil yapıyor. Kurban kesiyor. Sosyetesi bile Hacca ve Umre’ye gidiyor. Milli voleybolcusu genç kız tesettüre giriyor. Ülkede 300’den fazla İmam-Hatip okulu, neredeyse her üniversitede bir İlahiyat Fakültesi, bütçesi üç bakanlığa bedel Diyanet İşleri Başkanlığı,
binlerce Kuran Kursu, tarikatlar tarafından yönetilen gene binlerce öğrenci yurdu, yüzlerce İslamcı gazete, dergi, yayınevi, radyo, onlarca televizyon kanalı var. Bankalar ve holdingler var. Kimsenin namazına, niyazına karışılmıyor. Yani herkes özel yaşamında inançlarını özgürce kullanıp uyguluyor. Daha uzatmaya gerek yok. Bu ülkede mi laiklik zorla dayatılıyor !? Kibarlığın hiç gereği yok : Çüş artık !
***
Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 2.maddesinde, devletin “demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti” olduğu yazmaktadır. Ve bu madde Anayasa’nın 4.maddesine göre, değiştirilmesi bir yana değiştirilmesi teklif bile edilemez.
İşte size zorlama’nın feriştahı !
Anayasa’nın 2. ve 4. maddeleri, Asli Kurucu (Demokratik) İktidar’ın tercihini yansıtmakta ve dayatmaktadır. Bu iki maddeyi Tali Kurucu İktidar (Türevsel İktidar) da değiştiremez.(Yani AKP’nin egemen olduğu TBMM bile.)
Bu iki madde ancak İslamcı bir ihtilal ile, monokratik ve teokratikbir iktidar biçimi ile değişebilir.
Demek ki Türkiye Cumhuriyeti’nde laiklik bir devlet düzeni ve ilkesi olarak kendini zorlayabilir. Bu bir !
İkincisi : Bu iki maddeden hoşnut olmamak, laikliği yeniden tanımlama hevesleri, fırsat kollayan, geleceğe dönük şiddeti içermektedir. Bu nedenle AKP’nin kapatılma davası Venedik Kriterleri ile kesinlikle çelişmez.
Bir şair ancak bu kadar hukuk ve Anayasa hukuku dersi verebilir ! Jose Manuel Barosso ve dostlarına ve AKP milletvekillerine, dostum Erdoğan Teziç’in “Anayasa Hukuku” kitabını okumalarını tavsiye ederim. Okusunlar ki yakında bazı önerilerim olacak !