BÖYLE DİN, BÖYLE SİYASET

5 Ekim tarihli gazetelerde, Nakşibendi tarikatının Suriye’deki önde gelen şeyhlerinden Abdulgani El Haznevi’nin Türkiye’ye gelişi ile ilgili fotoğraflar yayınlandı. Çok anlamlı fotoğraflar :
Suriye’nin Kamışlı kentinde yaşayan ve babası Şeyh Ahmet El Haznevi’nin ölümünün ardından bu ülkedeki Nakşibendilerin başına geçen Şeyh Abdülgani El Haznevi, müritlerini ziyaret etmek için Türkiye’ye gelmiş. Şanlıurfa’nın Açakale Sınır Kapısı’nda müritleri tarafından ilahilerle karşılanmış. Şeyhi sınırda karşılayanlar arasında Saadet Partili Akçakale Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan ile MHP’li Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz da bulunuyormuş. DHA’dan Hasan Kırmızıtaş ile Ali Leylak’ın bildirdiğine göre, 06 AG 5254 plakalı lüks cipten inen Şeyh Haznevi karşılayanlara elini öptürdükten sonra Harran’a gitmiş. Ardından, müritlerinin oluşturduğu yüzlerce araçlık konvoyla Karaköprü beldesine gelmiş, daha sonra Akpınar Öğrenci Yurdu’na geçen şeyh burada Şanlıurfa bağımsız milletvekili Seyit Eyyüpoğlu tarafından karşılanmış ve eli öpülmüş. (Hürriyet, 05.10.09)
Gazetelerde el öpme kuyruklarının ve beşüş çehreli politikacıların fotoğrafları var. Bunlar ülkemizdeki sapkın din ve siyaset ilişkilerinin en çarpıcı belgeleri. Peki şeyhin Akpınar Öğrenci Yurdu’nda işi ne ? İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu konuyu araştırdı mı ?
Bu görüntüler İslamcı politikanın dinlikten çıkardığı İslam dininin nasıl yozlaştığının ve ilkel putperestliğe dönüşmesinin en çarpıcı kanıtları. İşte Yaşar Nuri Öztürk gibi, Ali Akın gibi gerçek din bilginlerinin “şirk koşma” olarak tanımladığı sapkınlık sahneleri.
***
21 Ekim 2009 tarihli Hürriyet gazetesinde de hem birinci sayfada hem de içerde bir cenaze töreni fotoğrafları yayınlandı. Bu fotoğraflarla ilgili şöyle bir e-posta aldım bir okurdan:
“Bugün sizin sayfanızda dincilerimizin grup fotosu var. Çocuklara öcü diye göstersek kaçacak delik ararlar! Bizim neden şöyle nur yüzlü dini bütün suratlarımız yok oldu. Tüm dincilerin yüzünden kin nefret dehşet akmakta. Dinci partinin hiç bir milletvekili, hiç bir din hocası şöyle nur içinde değil. Vazgeçtik nurdan, dingin, sakin, mütevazi bir tavır içinde bile değil. Hepsi her an cihat halinde sanki… Erbakan bile daha sempatikti yahu kanlı mı kansız mı derken.”
***
Okurun sözünü ettiği fotoğraflar, Başbakan Erdoğan’ın Rize’ye gittiğinde ziyaret edip elini öptüğü emekli vaiz Mustafa Yıldız’ın cenaze töreninde çekilmiş.
Fotoğraflardan biri dehşet verici : Bir yanda kara çarşaflı kadınlar kalabalığı, bir yanda sarıklı-cüppeli erkekler ve bunların ortasında gıcır gıcır bir mercedes. Mercedesin önünde işaret parmağıyla ileriyi gösteren bir mürit. Sanki “Yort savul ! Savulun Şeyh Hazreti geliyor !” deyu bağırmakta. Otomobilin içinde İsmailağa Cemaati’nin lideri Mahmut Ustaoğlu, dört bir yanında ABD Başkanı’nın korumalarına benzer, elleri telsizli tek tip kıyafetli korumaları.
Gazetelerin belirttiğine göre cenaze törenine 8-25 bin kişi katılmış. Katılanlar arasında Cübbeli Ahmet (Ahmet Mahmut Ünlü) Hoca ile Resul Bölükbaş Hoca da var.
Ülkemizde, dinin dinlikten çıkmışlığının, din derebeylerinin şanlı yükselişinin çarpıcı manzaraları. Demokrasi ile siyaset ilişkisinin marazlı manzaraları. İşte bu nedenle, görevini yapan bir başsavcı engizisyon rahipleri tarafından yakmalık’a (ateşe) gönderiliyor !
Rize’de artık hangi cumhuriyetçi, demokrat ve laik bir parti oy alabilir ? Prof.Dr.Ergun Özbudun’un özlemini çektiği “Pasif Laiklik” manzaraları ! Vah zavallı Türkiye vahhh !…