CHP VE SOSYALİST ENTERNASYONAL SOSU

Yeni Şafak : “Dut Enternasyonal: Sosyalist Enternasyonal toplantısında faşist damgası yemekten korkan Baykal, Atina’daki sosyalistlerden CHP’yi eleştirmeme garantisi alamayınca Ayaş’taki Uluslar arası Dut Festivali’ne gitti” (30.06.08)
Birgün : “Baykal, CHP’yi kapattı-dünyaya , CHP’nin statükocu çizgisinin tepki alacağını anlayan Baykal, Sosyalist Enternasyonal’e gitmiyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen ise AKP’yi Enternasyonal’de CHP karşıtı lobi yapmakla suçladı” (30.06.08)
Star : “Dut Yemiş Sosyal Demokrat , Baykal ‘CHP sosyal demokrat değil’ eleştirilerini duymamak için Başkan Yardımcısı olduğu Sosyalist Enternasyonal’in Atina zirvesine katılmak yerine Ayaş Dut Festivali’ne gitti” (30.06.08)
Taraf : “Dünya solunu da terk ettiler , Dünya solunun çatı örgütü Sosyalist Enternasyonal’in hedefi olan CHP Lideri Deniz Baykal, partiye karşı bir karar tasarısı çıkma ihtimaline karşı yürüttüğü pazarlıktan sonuç alamayınca toplantının yapılacağı Atina’ya gitmeme kararı aldı” (30.06.08)
***
Sadece bu dört gazetede değil, çoğunda bu konuda acınası ve düzeysiz yorumlar ve suçlamalar var. Hele o “Dut” ve “Enternasyonal” sarakalarının utanç verici ilkelliği !
CHP’nin Sosyalist Enternasyonal ile takışması Türkiye’nin hangi yaşamsal sorunlarından kaynaklanıyor, ilkin bunu yanıtlayalım :
1.Başta laiklik olmak üzere Cumhuriyet’in temel ilkeleri, 2.Ulusal devlet , 3.Kıbrıs , 4. Kuzey Irak ve Irak’ın bütünlüğü , 5. PKK , 6. Fener Patrikhanesi’nin ökümenikliği iddiası ve Rum Ruhban Okulu , 7. Yabancıların Türkiye’de mal edinmesi ve bunlar gibi irili ufaklı sorunlar.
Bu sorunlar CHP’nin özel sorunları değil, Türkiye’nin sorunları. Giderilmeleri konusunda AKP, Sosyalist Enternasyonal’in Avrupalı üyelerinin talimatlarını emir sayıyor, oysa tanık olduğum gibi CHP Türkiye’nin çıkarlarını savunmak için bu Avrupalı üyelerle kıran kırana mücadele ediyor.
Sosyalist Enternasyonal’in Avrupalı üyeleri kim ? Avrupa Parlamentosu’nun ve Avrupa Birliği’nin üyeleri. Yani Sosyalist Enternasyonal, Avrupa Parlamentosu ile Avrupa Birliği’nin Türkiye karşıtı politikalarını bir başka boyutta uyguluyor.
***
Sosyalist Enternasyonal, AP’nun, AB’nin Türkiye’nin çıkarlarına aykırı politikalarına ve uygulamalarına karşı çıktığı için CHP’yi üyeliğinden atacakmış ! Atsın !
Bunu Sosyalist Enternasyonal yöneticileri söylemiyor (söyleseler ne olur ?), “Sol”un yeminli düşmanları ve AKP’nin hınk deyicileri ileri sürüyor.
Ayrıca Sosyalist Enternasyonal’in neresi Sosyalist ? Marksist olmadan nasıl sosyalist olunuyor, özel mülkiyeti ve kapitalizmi savunarak nasıl sosyalist kalınıyor ?
Sosyalist Enternasyonal’de ciddi bir Sosyal Demokrat Parti bile yok ?
Bilmeden gevezelik ediyorlar !
Sosyalist Enternasyonal “Herkes emeğinin karşılığını almalı !” bile diyemez !
Sosyal Devlet dünyanın dört bir yanında iğdiş edilirken ne yapıyor Sosyalist Enternasyonal ?
Hiçbir Sosyalist Enternasyonal üyesi CHP’den daha solda değildir ! Daha solda diyen varsa ilk taşı atabilir !