DAHA FAZLA DEMOKRASİ

“Eşeğini dövemeyen semerini döver !” demiş atalarımız. Bu atasözüne göre “Eşek” seçmenler, “Semer” de CHP oluyor. Bu durumda Deniz Baykal ya yular, ya kolan ya da paldım ! “Kolan” ve “Paldım”ı bilmeyenler, lütfen sözlüğe baksın.
Bu paragrafı okuyan ve metafor sanatından habersiz bir kuşağın bana “Eşşoğlu eşek!” diyeceğini adım gibi biliyorum.
22 Temmuz seçimleri ve seçmenleri üzerine yazılacak çok şey var. Zamanımız da çok. Ben ilkin seçim günü yayınladığım yazıda ayıklamaya başladığım bit seferini sürdüreceğim. Çünkü AKP’nin ikinci saltanat döneminde bunları tekrar tekrar duyacağız.
***
AKP’nin bozgunlarını eleştiremeyenler, Ermeni fesadı, PKK ve Kürtçülük fesadı, Kuzey Irak sorunu, İslamcılık ve toplumun İslamlaştırılması ameliyesi, İmam hatipler ve türban fesadı söz konusu olduğu zaman gene “Daha fazla demokrasi” diyecekler ve daha fazla demokrasiyi engelleyen adres olarak sivil ve askeri bürokrasiyi gösterecekler. Sanki AKP ülkeyi daha çok demokratikleştirmek istiyormuş da buna TSK, CHP, Cumhuriyetçiler ve Özdemir İnce engel oluyormuş gibi.
Bu listeye kendimi de kattım, çünkü daha fazla demokrasi isteyenlere her zaman “Daha çok demokrasi kavramının içini doldurun! İçinde ne var ?” dedim. Bu soruma cevap alamadığım gibi , bu soruyu benden başka kimse sormadı.
***
22 Temmuz seçiminden bir gün önce “Daha fazla demokrasi”nin bir bölümünü Leyla Zana hanım doldurdu: “Kürtler 1999 İmralı süreci ile bir stratejik değişiklik yaptı. Dediler ki sınırları çizmeye gerek yok, halklar birlikte el ele gönül gönüle birlikte yaşayabilir. Yeter ki yönetici kadro görebilsin, çatışmasız, kavgasız halkımız bu süreci destekledi. 8 yıl bunu uygulamaya çalıştık. Siz ne yaptınız, hiçbir şey. Bir iki adım attınız geri çekildiniz. TRT’ye 45 dakika Kürtçe program konuldu ve milli kıyafetler serbest bırakıldı. Bunları yapacaktınız da şimdiye kadar neden yasakladınız ? Demek ki doğru olanın önüne geçemezsiniz…//…Osmanlı’nın kuruluşundan bugüne kadar olması gereken Kürdistan eyalet sistemine geçilmeli… Bunun için Türkiye’nin eyaletlere bölünme zamanı gelmiştir. Ankara, Türkiye’yi eyaletlere böl ve Kürdistan eyaletini kur. Cumhuriyet’in kuruluş sürecinde yapamadığını şimdi yap.” (Hürriyet, 21.07.07)
***
PKK ve Kürtçülük fesadı bağlamında “daha fazla demokrasi”nin içini doldurduğu için Bayan Leyla Zana’ya teşekkür ederim. Leyla Zana’nın milletvekili seçilmemesi’nin ve AKP’nin Kürdistan Eyaleti’nde (!) yüzde elli dolaylarında oy almasının hiçbir önemi yok. Bu konuda daha fazla demokrasi, şimdilik, eyaleti işaret etmektedir.
Şimdi sıra laiklik, İmam hatipler ve türban konusunda daha çok demokrasiye geldi. Bu konuda hedefin başta laiklik olmak üzere Cumhuriyet Devrimleri olduğunu biliyorum. Ama birinin çıkıp Devrim Yasaları’nın kaldırılmasını önermesini bekliyorum. Sanırım pek fazla beklemeyeceğiz.