DIŞKI VE SİNEKLER

Umberto Eco, Fransızcası “A Recoulons, comme une écrevisse” adıyla yayınlanan “A paso di gambero” adlı kitabında yer alan “Kurt ile Kuzu” başlıklı konferans metninde çarpıcı bir cümle vardır:
“Çoğunluğun her zaman haklı olduğu düşüncesine ironiyle karşı çıkan ‘aklınız varsa bok yersiniz, milyonlarca sinek yanılıyor olamaz’ diyen hayali reklamı belki de hepiniz biliyorsunuzdur.”
Bu cümleyi, demokrasi düşmanı olduğumu kanıtlamak için tanık gösterecekler çıkabileceği gibi, AKP’ye oy veren yüzde 46,7 seçmeni sineklere benzettiğimi ileri sürecekler de çıkacaktır. Yanlış !
Çoğunluk yanılmaz diye bas bas bağırılırsa, elin oğlunun ağzı torba değil ki kapatasın, “milyonlarca sinek beğenerek üzerine üşüştüğüne göre, bok leziz bir nesne olmalı !” der. Demez mi ?
***
Madem ki çoğunluğun kararları kutsal, halkın yüzde 98’inin olumlu oyuyla yürürlüğe giren bir Anayasa’ya (ki 1982 Anayasası’dır) neden karşı çıkıyorsunuz ? O yüzde 98’in arasında sizler de (yani sizler değil onlar!) yok muydunuz ? Ben yoktum !
Benim 1982 Anayasa’sını beğenmeyenlerle herhangi bir derdim yok (ben de beğenmiyorum), benim derdim çoğunluğun her zaman haklı olduğunu, çoğunluğun kararının kutsal olduğunu ileri sürenler ile.
Çoğunluğun kararlarının her zaman demokratik olmadığını, demokrasiyi boğazlayabileceğini neden düşünmeyelim ? Bırakın düşünelim ! Çoğunluk haklı ise sinekler de haklı !
Ama insanlar sinek değil ! diye karşı çıkacaklar. Sineklerin beyni ve beğenisi olmadığını nereden çıkartıyorlar ? Yaradan’ın hatırına hor görmeyin sinekleri. Ben çoğunluğu hor görmüyorum. Hor görmüyorum ama ona güvenmiyorum da.
***
AKP, demokrasi, özgürlükler, insan hakları konularında, Kapatma ve Ergenekon davaları konularında söz olup uçan, yazı olup kalan belagat şaheserleri (!) Umberto Eco’nun sineklerini getiriyor aklıma.
AKP demokratik ve reformcu bir parti imiş ! Newsweek’in yazdığına ve 28.07.08 tarihli Zaman gazetesinin aktardığına göre Türkiye’de “demokrasi sanık sandalyesinde” imiş !
Ergenekon davası islamcı+liberal “Yeni Ahrar”ın galebesiyle sona ererse, memlekete 24 ayar demokrasi gelecek imiş ! Çok görmüşlüğüm var böylelerini !
Umberto Eco birkaç yaş genç benden. İlerde Umberto Eco’nun sinekleri için daha iyi yazılar yazmaya çalışacağım. Şimdilik bu kadar ! Çocukluğumdan bu yana biliyorum, tanıyorum o sinekleri ! Gönül bu ota da konar, boka da konar !
***
Nota Bene : Anayasa Mahkemesi’nin 11 üyesinden 10’u AKP’yi cezalandırdı, biri cezalandırmadı. Ve 10 üyenin değil bir tek üyenin dediği oldu, yani azınlık çoğunluğu yendi. AKP kapatılmadı. O halde, çoğunluk aşkıyla, bu sonuca itiraz etmeli AKP !