DTP KAPATILMASI AMA NASIL ?

Gene ortalık tozduman ! Konu : Demokratik Toplum Partisi’nin kapatılması hakkında Yargıtay Başsavcılığı’nın açtığı dava. Gazete yazıcıları konunun özüne gitmeden gene olayı tasvir ediyorlar. Demokrasiciler siyasal parti kapatmanın demokrasiye aykırı olduğunu ve siyasal parti mezarlığına dönen ortamda parti kapatmanın çare olmadığını yazıyorlar. Ve “parti kapatma eylemi”ni ve bu işe girişen bürokratları suçluyorlar.
Ben de katılıyorum bu görüşlere, ama dava açanları suçlamayı düşünmüyorum. Çoğunluk DTP’nin kapatılmayı hak ettiği görünüşü paylaşmakta. Ama imaj ve “namus belası”na kapatılması istenmiyor. DTP ise dayısına güvenen yeğen gibi kostaklanıyor. Peki ne olacak şimdi ?
***
DTP’nin kaptılmaması mümkün mü ? Mümkün ! Dava açılmamış olsaydı, mümkündü, ama açıldı. Dava neye göre açıldı ? Yasalara göre…
Kimi gazete yazıcılarına göre Başbakan R.T.Erdoğan DTP’nin kapatılmasını istemiyormuş. Buna karşın Yargıtay Başsavcısı, MHP ve PKK, Demokratik Toplum Partisi’nin kapatılmasını istiyormuş. Bunların hepsi durum tasviri, malûmatfuruşluk !
Ancak Yargıtay Başsavcısı mutlaka suçlanıyor. Yargıtay Başsavcısı remil atarak açmadı bu davayı. Anayasa’nın 68 ve 69 maddelerine, Siyasal Partiler Yasası’na ve iddianamede yer alan yasalara göre dava açtı, açmıştır. Dava açmamış olsaydı “görevini ihmal”den suçlu duruma düşerdi. MHP de suç duyurusunda bulunurdu hakkında.
***
Yargıtay Başsavcılığı’nın dava açmaması isteniyorsa, yapılacak ilk iş, DTP’nin kapatılması davasında dayanak olarak kullanılan yasaların tamamen değiştirilmesi. Bu yasaları Yalova Kaymakamlığı değil iktidardaki AKP hükümeti değiştirecek. Bunu yapacak oy gücü var TBMM’de. Bunu yapmayacaksa, tek yol yargıya baskı yapmak. AKP iktidarının böyle bir baskıya gücü yeter mi, yetmez mi ?
Dava açıldı ! Şimdi Anayasa Mahkemesi davayı kabul etti ve süreç başladı. Raportör biçim (usul) ve esas (öz) bakımından davaya baktı. O da mevcut yasalara baktı. Dava biçim ve öz bakımından uygun olduğu için işlem yürüdü. Sonuçta DTP kapatılacak ya da kapatılmayacak. Veriler ve yaşananlar öyle gösteriyor ki DTP’nin kapatılması mümkün !
***
DTP’nin kapatılması davasını hukuk, yasa ve yargı boyutlarından soyutlayıp işi derin devlet üzerinden askere ihale etmek bana onurlu bir davranış olarak görünmüyor.
Kimileri de DTP kapatılmayı hak etti, ama demokrasicilik adına kapatılmamalı, diyor. Doğrudur, DTP kapatılmamalı, ama böylesine gayri ciddi, hukuk dışı bir gerekçe olamaz. Hukukca sakıncalı olan bir parti siyaset bakımından sakıncasız olabilir mi ey siyaset âlimleri ? DTP’nin kapatılmasının da, kapatılmamasının da tek sorumlusu iktidardaki AKP hükümetidir. Çare de AKP hükümetinin elinde. Anayasa’nın ilgili maddeleri, Siyasal Partiler Yasası ve ilgili yasalar hemen değiştirilecek. Ama kapıkulları AKP’lerine toz kondurmuyorlar.
Bu nedenle : Yapılan tasvirciliktir, İkinci Cumhuriyetçiliktir, demokrasiciliktir !