EĞLENCELİK

Yurt dışında olduğum sırada biraz dalga geçeceğimi sanmıştım. Tam tersi oldu. BOK BOK OLDUĞUNU BİLMEZ’i yazmak zorunda kaldım. Hiç beklemediğim bir şey oldu, benim için çok sıradan olan bu yazı 15 nisan günü 14 bin küsur tıklandı. Aynı yazı 16 nisanda, Paris saatiyle saat 10’da 10 bin ziyaretçiyi geçmişti ki site kapandı. Neden kapandığını, üç-dört gün sonra neden açıldığını ben de anlamadım.

 Şimdi 24 nisan gününün sonuçlarına bakalım:

BOK BOK OLDUĞUNU BİLMEZ…………………420 görüntüleme;                                                                                   TEK KİŞİLİK TARİHLER……………………………150 görüntüleme;                                                                                         BEN BİR BAŞKASIDIR………………………………94 görüntüleme;                                                                              YILMAZ GÜNEY’İN MEZARI………………………22 görüntüleme;                                                                         DEMOKRASİ VE KABİLE 1+2 (Toplam),,,,,,,,,36 görüntüleme.

BOK BOK OLDUĞUNU BİLMEZ’e 420 ziyaret olmuş, buna karşın bence çok daha önemli bir yazı olan “BOK” VE “MERDE” ÜZERİNE FELSEFE’yi  ancak 51 kişi ziyaret etmiş. Oysa ben, bu yazının ilk yazıdan çok daha fazla ilgi çekeceğini sanmıştım. Yanılmışım! Yazının ekinde yayına koyduğum birkaç eski yazı, yazının anlamını iyice genişletip derinleştiriyordu.

“Yılmaz Güney’in Pere Lachaise’deki mezarı yazısını okuyan okur sayısı da iyice hayal kırıklığına uğrattı beni…

Daha önce bir yazıda sözünü ettiğim yazar ile okurun niyet ve amaçlarının uyumsuzluğu sorunu ortaya çıkıyor burada.

Ben gözlemimi yazıyorum, demek ki bir buçuk günde 25 bin dolayında ziyaretçi-okur aslında daha yüzeysel ve sloganlaşabilecek metinleri beğeniyor. Yazar olarak, ben de hakkımı kullanarak, bu tür okur-ziyaretçiden hoşlanmadığımı söylemeliyim.

***

MARINE LE PEN

Gelelim şimdi Paris’te satın aldığım 15 Nisan 2015 tarihli CHARLIE HEBDO’nun kapağındaki karikatüre: Karitatürdeki kadının adı Marine Le Pen, Milliyetçi Cephe’nin yeni lideri. Eski lider babası Jean-Marie Le Pen idi.

Anlaşılan baba ile kızın arası açılmış. Genel görüş,  kızın babayı hamhumşaralop yediği (RTE’nin dediği gibi) noktasının noktasında.

Yukarıdaki yazının anlamı “Babamı nasıl yedim!”

Aşağıda da Marine’in kıçından bir cam göz çıkmakta ve çevçeveli yazıda şöyle diyor: “İşin en zor tarafı onun cam gözünü sıçmak!”

Bakalım kız ya da baba Le Pen’ler Charlie Hebdo’yu mahkemeye mi verecekler yoksa, derginin Le Monde binasında bulunan bürosuna baskın mı düzenleyecekler?

Özdemir İnce

29 Nisan 2015

MARINE LE PEN

“EĞLENCELİK” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: EĞLENCELİK

Yorumlar kapalı.