ELEKTRONİK SAHTEKARLIK

8 Eylül 2010 günü saat 08:25 e-posta adresim kullanılarak müthiş bir elektronik sahtekarlık yapıldı: Güya ben aşağıda bulunan e-posta adreslerine “İzmir Büyükşehir Belediyesi Yolsuzluk İddialarıyla Sarsılıyor” konulu bir mesaj göndermişim. Gönderinin künyesinde böyle görünüyor.
Dalavereyi çevirenler budalalık yapıp bana da e-posta göndermeseydiler, kirli işlerinden haberim olmayacaktı. Bunun üzerine, aşağıdaki ilgili kişilere, gönderinin benim tarafımdan yapılmadığını haber verdim.
***
—– Original Message —– From: “Özdemir İnce”
>>
>> To: “YerelGundem”
>> Sent: Wednesday, September 08, 2010 8:25 AM
>> Subject: Oku: İzmir Büyükşehir Belediyesi Yolsuzluk İddialarıyla
>> Sarsılıyor…
>>
Bu, şu kişiye gönderdiğiniz postanın okundu bilgisidir:
>> , , ,
>> , ,
>> , ,
>> , ,
>> , ,
>> – 08.09.2010 07:52
>>
>> Bu alındı bilgisi, iletinin alıcının aşağıdaki bilgisayarında
>> görüntülendiğini doğrulamaktadır:08.09.2010 08:25
***
Sonra, bilgisayar bilgini Yurtsan Atakan’a böyle bir dalaverenin mümkün olup olmadığını sordum. Şöyle cevap verdi: “Evet mümkün. Bir başkasının e.posta adresini kullanarak mesaj göndermek çok kolay. Hatası okundu bilgisi istemek olmuş. Bu sayede haberdar olmuşsunuz. Belli ki amatör biri. Savcılığa suç duyurusunda bulunursanız, kimliğini kolayca tespit ettirebilirsiniz diye tahmin ediyorum. Bu arada okundu bilgisi aldığınız kişilerle irtibat kurup, mesajı sizin göndermediğiniz konusunda bilgilendirebilir ve mesajı size yönlendirmelerini isteyebilirsiniz. Mesajın kaynak kodunda göndericinin tespitini sağlayacak pek çok bilgi mevcuttur.”
***
Yurtsan Atakan’ın tavsiyelerini yerine getirdim. İşi gazetenin hukuk bürosuna havale ettim.
Ancak, benim başıma gelen bu küçük olay referandumun hangi koşullar altında, hangi kuşkulu ortamda yapıldığının küçük bir kanıtı.