ERTUĞRUL ÖZKÖK’E DAİR

Ertuğrul Özkök’ün gidişi ve Enis Berberoğlu’nun gelişi hakkında bir şey yazmayı düşünmüyordum. Ertuğrul Özkök benim kardeşim kadar yakınım. Kendisi hakkında ne düşündüğümü en az otuz yıldır bilir. Enis Berberoğlu da kendisi hakkında ne düşündüğümü yıllardır bilir, biliyor. Kendisine “Hoş geldin!” derken bunları bir kez daha söyledim.
Bu yazıyı yazmama sıkı ve sıkıcı değişimci İsmet Berkan’ın şu cümlesi neden oldu :
“Bana göre en büyük hatası, özellikle son on yılda Türkiye’deki değişimi okumakta zorlanması, değişim denen şeyin kendisine ilk kez dışsal baskı olarak yansımasına izin vermesi oldu. Özkök uzun süreden beri savunmada, hücumda değil. Ve savunduğu da eski zamanlar, eski kavramlar, eski düzen.” (Radikal, 2 Ocak 2010)
Bu cümleyi yazan ve “Türkiye’deki değişim”i çok iyi okuduğunu sanan İsmet Berkan’ın yönettiği Radikal gazetesinin tirajı 27aralık 2009-3 Ocak 2010 tarihleri arasında 39 bin 369 idi. Sıralamadaki yeri 25’incilik. Bu konuda daha fazla bir şey yazmak gerekmez !
***
Ertuğrul Özkök’ün son on yılda değişimi okuyup değerlendirmediği iddiasına karşı onun yönetiminde Hürriyet gazetesinin neler yaptığını bir görelim :
1.Özelleştirmelerden başlayarak liberal ekonomiyi başından itibaren hep destekledi: Daha önce Özal döneminde KDV’ye geçişi ve Türk Parasını Koruma Kanunu’nun değişmesinden yana yayın yaptı. – 2.Ekonomik reformları destekledi. – 3.Küreselleştirmeden yana tavır aldı.
– 4.Gümrük Birliği’ne girişi, kararın alınacağı gün Brüksel’de İngilizce gazete dağıtacak kadar gönülden destekledi. – 5.Avrupa Birliği’ne tam üyelik sürecine tam destek verdi. – 6.İdam cezasının kaldırılmasını destekledi. – 7.Ceza kanununun değişmesini destekledi. – 8.Öcalan yakalandıktan sonra idam cezasının kaldırılmasına ciddi destek verdi. – 9.Kürt (ya da demokrasi) açılımını manşetten destekledi. – 10.Ergenekon olayını başlatan ilk manşet olan “Sosyetik fişleme” olayı Hürriyet’te patladı.- 11.Ergenekon’da el bombalarının bulunmasını ilk veren gazete Hürriyet oldu. – 12.Türbanın üniversitede serbest bırakılmasını, ama ortaöğretimde ve devlet dairelerinde yasaklanmasını savundu. – 13.YÖK’ün son zamanlarda imam hatip mezunlarıyla ilgili yaptığı karmaşık girişimlere karşı çıktı. – 14.Ergenekon davasında, insan hakları ve hukuk ihlallerini eleştirdi. – 15.KKTC’de yapılan referandumda “Evet”i destekledi.
***
Yukarda saydığım 15 madde arasında, özelleştirmeler ve küreselleşme saplantısı gibi, benim hiç desteklemediğim ve karşı çıktığım maddeler var. İmam hatiplerin Tevhid-i Tedrisat Kanunu’na göre yeniden düzenlemesi gerektiğini düşünüyorum. Türbanın üniversiteler de dahil olmak üzere kamusal alanda mutlaka yasaklanmasından yanayım. Gümrük Birliği’ne girmenin yanlış olduğunu düşünmekteyim. KKTC’de “Evet” oyuna karşı çıktım.
Bu konulardaki görüşlerimi hiçbir müdahaleyle karşılaşmadan özgürce yazdım.
Ertuğrul Özkök, Başbakan Erdoğan ve arkadaşlarının değiştiğine inandı, ben asla inanmadım.Ertuğrul Özkök’ün değişim denen “şey” için yaptıklarını 15 maddede özetledim. Şimdi İsmet Berkan ve onun gibi düşünenlerin soyut varsayımları bir yana bırakıp Ertuğrul Özkök’ün ayak uyduramadığı değişimleri tek tek saymalarını bekliyorum. Pek umudum da yok aslında : Sıradan bir değişimci (!) bunları asla anlayamaz !….
***
NOT: 6 Ocak yazımda bir harf hatası cümlenin anlamını tamamen değiştirmiş. Düzeltiyorum : “Orhan Pamuk kendi hakkında yabancı basında çıkan olumlu yazıları çevirip Erdal’a getirir, Erdal da benim odamdaki makineden basına faksla gönderirdi.”