FESATLAR HARMANINDA TÜRKİYE

Anayasa Mahkemesi’nin Anayasa değişikliklerini reddetmesinden sonra yayınlanan birkaç gazete manşetini uyanık dikkatinize sunuyorum:
-“Hukuka Tecavüz : Anayasa Mahkemesi, Meclis’in yasama yetkisini çiğneyerek Anayasa’nın 10. ve 42.maddelerindeki ‘eşitlik’ düzenlemelerini iptal etti” (Yeni Şafak,06.06.08).
-“Mahkeme CHP’nin talebine uydu, hukukçular isyanda” (Zaman,06.06.08).
-“Meclis’ten 411 kabul oyuyla geçen türban değişikliği iptal edildi : Egemenlik Kayıtsız Şartsız Yargıçlarınmış” (Taraf, 06.06.08).
-“Türkiye’de, adına ‘demokrasi’ dedikleri sistem, böyle işliyor : 9 büyüktür 411’den” (Vakit, 06.06.08).
-“9’u da yargılanmalı : Hukukçular, Anayasa Mahkemesi’nin 9 üyesinin ‘TBMM’nin görevlerini engellemek’ten dolayı TCK 311’den ve ‘yetki’lerini aştıkları için ‘Anayasa’nın 148. maddesini ihlal’den yargılanabileceğini söylüyor” (Vakit,07.06.08).
-“Anayasa Mahkemesi Hukuk Misyonunu Bitirdi… Milletin Ortak Sesi : Redd-i Hakim” (Vakit, 10.06.08).
***
Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararına karşı oy veren iki üyesinden biri olduğu söylenen Başkan Haşim Kılıç bu manzara karşısında “Ümmet-i Müslüman can kurtaran yok mu ?” diye haykırırcasına “Ben ve öteki üyeler saldırıya uğruyor, hedef gösteriliyor!” diyor (Gazeteler, 14.06.08).
Buna ek olarak bir de Paksüt-Başbuğ görüşmesi var : Bu konularda birinciliği Vakit’in elinden almaya kararlı Taraf gazetesi şöyle manşet atmış : “Fena halde yakalandılar!” (14.06.08).
-“Fenerbahçeyi konuştular !” (Yeni Şafak, 14.06.08)
-“Karargahta gizli oturum !” (Star, 14.06.08).
-“Paşa’ya üç soru : 1.Ağlama duvarındaki siz misiniz ? 2. Kökü dışarıda kulüpte (‘Büyük Kulüp’ işaret ediliyor. Ö.İ) işiniz ne ? 3. AYM Başkanvekili Paksüt ile ne görüştünüz ?” (Vakit, 14.06.08).
***
İslamcı, Fethullahçı, Nurcu, Besleme, Uzaktan Kumandalı basın tarafından kaynatılan fesat kazanının içeriğini Radikal (14.06.08) çok iyi özetlemiş : “Ankara’da acemice psikolojik savaş !”
“Psikolojik savaş !” İster soğuk, ister sıcak savaşta olsun psikolojik savaşı gizli servisler yönetir. Olanlar, başımıza gelenler hesaplı ve kitaplı. Artık iyice eminim. Geçen hafta Sofya ve Varna’da yapılan “Dokuzuncu Dünya Yazarlar Toplantısı”nda idim. Orada aralarında eski Sovyetik ülkelerin, göz göre parçalanan Yugoslavya’nın kalıntılarının temsilcileri olmak üzere dünyanın dört bir yanından yazarlarla uzun uzun görüştük ve konuştuk.
Yugoslavya’da, Gürcistan’da, Bulgaristan’da, Ukrayna’da oynanan oyunlar Türkiye’de de sahneleniyor. Bu ülkelerde sahneye çıkan gizli servis güdümlü yabancı vakıflar, enstitüler, STK’lar Türkiye’de de fesat mutfaklarına egemen durumda.
Kafamdaki yazı programım tamamlandıktan sonra Bulgaristan ve Dünya Yazarlar Toplantısı gözlemlerimi yazacağım.