GERÇEKLERİ KONUŞALIM

Milli Eğitim’in manzarası fetihten sonra yağmaya açılmış işgal altındaki kentlere benziyor. Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarını, okul müdürlüklerini büyük ölçüde ele geçiren tarikat çetelerinin amaçlarına ulaşmasını engelleyen Yüksek Yargı Kurumları ile YÖK kaldı.
Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK’e karşı alicengiz oyunu oynamakta. Anayasa Mahkemesi ve Danıştay, İmam-Hatip mezunlarının üniversiteleri işgal planını engelledikçe YÖK’e, ÖSS ve ÖSYM’ye düşmanlık giderek artıyor. YÖK, İmam-Hatiplilerin önündeki engelleri kaldırsa, ondan iyisi olmayacak. Sınavlardan yakınanlara, Allah’ın beş parmağı eşit yaratmadığını söyleyecekler.
***
Milli Eğitim Bakanlığı’nın son alicengiz oyunlarından biri İmam-Hatip öğrencilerinin Açık Öğretim liselerine kayıt yaptırmaları ve bu liselerden alacakları diploma ile ÖSYM sınavlarına girmeleri idi. YÖK’ün açtığı davaya Danıştay baktı ve MEB’nın alicengiz oyununa karşı yürütmeyi durdurma kararı verdi.
YÖK dava açmasa amaçlarına kavuşacaklar, bu sayede bütün önemli mesleklerin tamamı İslamileşecek. İslamcı gazetelerin son bir hafta içinde attığı manşetler (“Kazanılan hak geri alınamaz!” “YÖK’ün Anadolu düşmanlığı!” “Danıştay dün öyle bugün böyle!”) kin kusmakta.
İslamcı çevrelerin Cumhurbaşkanlığı makamı, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay ve YÖK düşmanlığının en önemli nedeni İmam-Hatip cihadının tamamlanmasına engel olmalarıdır.
***
İslamcı olmayan ama ÖSS ve ÖSYM dolayısıyla YÖK’e kızan çevrelere, tanıdığım bir öğrenciden söz edeceğim:
Bu öğrenci İlkokulu Ankara’da bitirdi. O yıl Anadolu Liselerinin ve öteki seçkin okulların sınavlarına girdi, hepsini ilk onda kazandı. Çocuk ve aile Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’ni seçti. Ailesine çocuğun kaç yıldır kurs aldığını sordular. Çocuk hiç kurs almamıştı.
Çocuk dershaneye gitmeden Atatürk Anadolu Lisesi’ni bitirdi. Lise son sınıfta dershaneler kendilerine kayıt yaptırması karşılığı para bile teklif ettiler, ama o hiç ilgilenmedi.
Tıp öğrenimi yapmak istiyordu. Tıptan başka bir fakülteyi işaretlemedi. Tıp Fakültesi olarak da sadece Hacettepe Tıp Fakültesi’ni yazdı ve bu fakültenin sınavını en önlerde kazandı.
Tıp Fakültesinin son sınıfında bir ABD üniversitesi kendisine 6 yıllık burs verdi. Bu süre içinde moleküler biyoloji ve moleküler farmakoloji alanlarında doktora yaptı, daha sonra moleküler pataloji alanında uzmanlık eğitimi aldı.
***
Her yıl ÖSYM sınavını kazananlar arasında bu çocuk gibi binlercesi var. ÖSYM sınavını kazanamayanlar bu türden öğrencilerle yarışmaktalar. Sınav soruları kolay olmuş, zor olmuş hiçbir şey değişmez.
ÖSS ve ÖSYM sınavlarından yakınan öğrenciler ve veliler YÖK’ü suçlamasınlar. Gidip Tarikatçı Milli Eğitim Bakanlığı’nın yakasına yapışsınlar, MEB’nı İmam-Hatip saplantısından vazgeçirmeye ve gerçek eğitim-öğretim reformu yapmaya zorlasınlar.
***
Kıssadan hisse çıkarmak için : Sözünü ettiğim öğrenci hekimlik yaparak tonla para kazanmak varken bilim adamı olup gramla para kazanmayı seçti. Bu da bir sınav !