HASAN CEMAL İLE ŞAHİN ALPAY ELELE

Bu yazının tam adı “İslamcılık Yolunda Hasan Cemal ile Şahin Alpay Elele” olmalıydı. Çünkü Cumhuriyet’in 80 yıllık laikliğini “Alaturka Laiklik” aşağılamasıyla sıfatlandıran ikiliyi başka türlü nasıl ödüllendirebilirdik ?
Artık iyice Zaman gazetesi yazarı olup yakın gelecekte Vakit gazetesi yazarlığına terfi etmesi muhtemel Şahin Alpay, 4 eylül günü “22 Temmuz ve Laiklik Sorunu” başlıklı bir yazı yayınlamıştı. Adı geçen yazıyı “ne oldum deme ne olacağım de !” atasözünü düşünerek okumuştum. Maoculuktan İslamcılığa yolculuk, Mao’nun uzun yürüyüşünden de zahmetli olmalıydı ! Hasan Cemal’in de hakkını yemeyelim, Şahin Alpay’la buluşmak için o da çok yoruldu.
***
Hasan Cemal ile Şahin Alpay biraderlerin ortak bir kaygıları var : “Laiklik elden gidiyor mu ? Abdullah Gül’ün Çankaya’ya çıkmasıyla birlikte gizli gündem sinsice uygulanacak ve Türkiye’nin İslami düzen yolculuğu hızlanacak mı ?” (Hasan Cemal, Milliyet, 08.09.07) sorusuna inandırıcı bir cevap bulabilmek. Ama aslına bakarsanız, Hasan Cemal’in cümlesi ironik bir cümle, laikliğin tehlikede olmadığına, bir İslami düzen tehlikesinin bulunmadığına inanıyor. Bu nedenle bizimle dalga geçiyor.
Hasan Cemal, bizim gibi laikliğin tehlikede olduğuna, İslami düzene gidişin hızlandığına inananları mat etmek için Şahin Alpay’ın sözünü ettiğim yazısını köşesine aktarıyor.
***
Hasan Cemal tarafından onaylanan Şahin Alpay, AKP’nin Türkiye’nin laik düzeninde üç revizyon yapmayı tasarladığını düşünüyor. 1)Türban yasağı, 2) 28 şubat kararlarının iptal edilmesi suretiyle imam-hatip mezunlarının üniversiteye alınmasının sağlanması , 3) 28 Şubat sürecinde Kuran kurslarına getirilen sınırlamaların kaldırılması.
Bu saptamalar çok doğru. Ama bunların doğru yorumlarla, doğru tepkilerle desteklenmesi gerek. Şahin Alpay’ın yazıp Hasan Cemal’in de beğendiği yorum şu :
“Mesleki ve teknik yükseköğretim mezunlarına, bu arada imam-hatip mezunlarına üniversiteyi girişte ayrım uygulanmasına son verilmesi: Kuran kurslarına getirilen kısıtlamaların azaltılması ve 28 Şubat süreci öncesindeki düzenlemelere dönülmesi… Bunlardan öteye rejimle ilgili bir değişiklik olmayacaktır.”
***
Yukardaki cümleyi birkaç kez okuyun lütfen : Amacın 28 Şubat öncesine, yani Fazilet Partisi’nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasına yol açan sürece geri dönmek olduğunu saptıyorlar, sonra da “Bundan öteye rejimle ilgili bir değişiklik olmayacaktır!” güvencesi veriyorlar. Cumhuriyete karşı ayıptır ve günahtır ! Daha ne olsun ?
Hasan Cemal ile Şahin Alpay’a bir tavsiyem var. Islah olmaları için değil, ipin ucunu daha fazla kaçırmamaları için: Cumhuriyet rejiminin ve laikliğin temeli 3 Mart 1924 tarihli ve 430 sayılı Tevhid-i Tedrisat Kanunu’dur (Öğrenim Birliği Yasası’dır). Bu yasaya aykırı olarak imam-hatiplilere diledikleri üniversiteye girme hakkı vermek Cumhuriyet’e ihanettir ve İslamcı rejime hizmettir. Cumhuriyet’in orta direği laikliği “Alaturka laiklik” olarak tanımlayan Şahin Alpay ile onu onaylayan Hasan Cemal bu şanlı (!) yolda hızla ilerliyorlar !