İLHAN KESİCİ’NİN KESKİN HESABI İLE

AKP’nin yaptığı siyasal saçmalıkların, dikkatleri ekonominin sefaletinden uzak tutmaya yönelik olduğunu düşünmeye başladım. Yaptıkları, Karatepeli fıkralarını, Laz fıkralarını geçti. Ama ekonominin sefaleti anlatacak babayiğit iktisatçı yok. Olanları da “Şimdi iyi bir rüya görüyorum, uyandırmayın beni” diye ellerinin tersiyle itiyorlar.
Ama haysiyet sahibi bir ekonomi yorumcusu olan Yiğit Bulut Referans Gazetesi’nde (03.05.07) Ali Babacan adlı bakanı uyarıyor:
“2003 sonrası dünya piyasaları rekorlar kırarken Türkiye bu dinamiğe uymadığı gibi ‘elinde ne varsa satan tek ülke’. Türkiye ile aynı kategoride olan ülkelerin hiçbiri bu kadar kamu ve özel sektör varlığını yabancı sermayeye teslim edip açık kapatmak zorunda kalmadı. Bu açıdan değerlendirilince var olan yapının ülkeyi nasıl fakirleştirdiği çok daha açık.”
Ekonomisi geliştikçe, rakamları büyüdükçe halkı yoksullaşan bir ülke Türkiye. Ama Yiğit Bulut gibi, rakam hokkabazlığı yapanları suçüstü yakalayan ekonomi yazarı pek az.
***
1991-1993 yıllarının Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı İlhan Kesici, birkaç gün önce SKY Türk televizyonunda AKP iktidarının yalan küpünü paramparça etti. İlhan Kesici, kendini merkez sağda yer alan bir siyasetçi olarak sundu. Kurban olayım böyle merkez sağda yer alan siyasetçiye… Hepsi böyle olsa Merkez Sağ’a oy veririm.
İlhan Kesici, SKY Türk’te AKP iktidarını teşrih masasına yatırıp gerçekleri ortaya çıkardı. Böylece sadece AKP iktidarının yalan küpü değil, bütün münafık yalan küpleri de parçalandı.
İlhan Kesici 1923-2003 dönemi ile 2003-2007 arasının iç ve dış borç rakamlarını karşılaştırıyor. 1923-2003 arasının rakamları arasında her türlü Banka dalaveresinin, hortumların payı da var:
***
80 yıllık iç borç 90 milyar dolar, AKP döneminin iç borcu 196 milyar dolar. İç borç dört yılda 106 milyar dolar artmış.
80 yıllık kamu dış borcu 63 milyar dolar, AKP dönemi 70 milyar dolar. 4 yılda 7 milyar dolar artmış.
80 yıllık özel sektör dış borcu 45 milyar dolar, AKP dönemi 117 milyar dolar. Dört yılda 72 milyar dolar çoğalmış.
AKP döneminde 30 milyar dolarlık özelleştirme yapılmış. Bu da AKP’nin borç hanesine eklenebilir. Özetle, Cumhuriyet’in 80 yıllık borç toplamı 198 milyar dolar, AKP’nin 4 yılda yaptığı borç 185 milyar dolar. Buna 30 milyar özelleştirme gelirini eklersek 215 milyar dolar yapar. 2003 başında bireylerin taksitli satış ve kredi borcu 2,5 milyar dolar iken, bu miktar AKP sayesinde 65 milyar dolara çıkmış.
***
Merkez sağda yer alan, dürüst siyaset adamı İlhan Kesici’nin verdiği rakamlar bunlar. Buna göre yeni bir Duyun-u Umumiye idaresi her an geri gelebilir. Tehlike büyük. CHP, AKP’nin kurduğu siyasal tuzaklardan kurtulup, sosyal demokrat programını ortaya çıkarsın artık !