KADINLAR NE YAPMALI?

Partiler milletvekili aday listelerini yayınladılar: AKP cenahı, biat ve itaat disiplini içinde, kaynaşmış bir kitle görünümünde. MHP ve BDP’de ciddi bir hiyerarşik disiplin var. Onlar da birlik ve bütünlüğü kusursuz bir parti görünümündeler. Acıyan CHP’ye acısın: Dört bir yandan eleştiriliyor. Kadı Kızı’nın bile eleştirildiği bu dünyada CHP elbette eleştirilecek. Ancak liste dışı kalanların eleştiri ve itirazlarını ciddiye almak mümkün değil.
***
Benim ilgimi en çok “kadınlar davası”nın militanları çekiyor: Cumhuriyet gazetesinde (13.04.11) bir manşet: “Kadınlar aldatıldı!” Acaba, kadınlar kendi kendilerini aldatmasın?
Kadın örgütleri, kadınların seçilemeyecek yerlerde aday gösterilerek dolgu malzemesi niyetine kullanıldığını ileri sürüyormuş.13.04.11 tarihli Hürriyet gazetesinde de aynı konuda bir haber var: “550 milletvekilinin yarısına denk gelen 275 milletvekilinin kadın olması gerektiğini belirterek kampanya başlatan Haklı Kadın Platformu, açıklanan aday listelerindeki kadın sayısını yeterli bulmadı. Platformdan yapılan açıklamada, ‘12 Haziran 2011 seçimlerinden sonra oluşacak parlamentoda kadınların eşit temsili sağlanamayacak’ denildi.” Anladığım kadarıyla, Haklı Kadın Platformu ve öteki kadın örgütleri AKP, CHP ve MHP’yi eleştirmekte.
***
Fakat seçime giren 20 dolaylarında partinin ancak üçü hedef alınarak öteki partiler yok sayılmakta. Örneğin, HEPAR (Hak ve Eşitlik Partisi) Basın Merkezi’nin haklı bir şikayeti var: Basında yer alan “12 Haziran’da yapılacak milletvekili seçimlerinde CHP 109 kadın milletvekili adayı göstererek birinci oldu” haberine itiraz ediyor. Ve karşılaştırmalı bir liste yayınlıyor:
HEPAR: 58 seçim bölgesi, 431 aday üzerinden 122 kadın aday.
CHP: 85 seçim bölgesi, 550 üzerinden 109 kadın aday.
AKP: 85 seçim bölgesi, 550 üzerinden 78 kadın aday.
MHP: 85 seçim bölgesi, 550 üzerinden 56 kadın aday.
HEPAR Basın Merkezi soruyor: “Biraz araştırma ruhu, biraz da matematik kafası olan herkesin rahatça anlayabileceği gibi, şimdi soruyoruz, hangi parti en çok kadın aday çıkartmış?”
***
HEPAR halkıdır. Ama kendisi de büyük bir haksızlık yapmış ve Türkiye Komünist Partisi’ni yani TKP’yi unutmuş. TKP 550 üzerinden 227 kadın aday göstermiş. Herhangi bir kota uygulaması yapılmayan aday listesindeki bu sayı yüzde 41 oranına eşittir. Yüzde 41 kadın, yüzde 59 erkek. Bu da yeterli değil! “Kadın”a göre paylar yüzde 50’şer olmalı
Adil olmak gerekirse, kadınlara en çok yer veren parti TKP ama kadın örgütlerinin bundan haberi bile yok. Seçmen sayısının yarısına sahip olan kadınlar, kadın dayanışması yanı sıra, eşitlik, adalet ve özgürlük için TKP’ye oy verseler gerçek bir devrim yapmış olmazlar mı? Yazımızda sözünü ettiğimiz siyasal partileri kadınlara verdikleri öneme göre sıralayalım: TKP, HEPAR, CHP, AKP, MHP. Bu sıranın seçim sandığında gerçekleşmesi için her şey kadınların elinde ! Biraz dikkatli hesapla 275 kadın milletvekilini TBMM’ne sokabilirler!