KADINLARA SEÇME VE SEÇİL(ME)ME HAKKI

Kahire, Pyramisa oteli. Kastilyalı Marga Clark ile Ülker bizi lokantadan sepetlediler. Tanbey ile tıbbi görüşmeler yapacaklar. Titos Patrikios, Katalan Valenti Gomez i Oliver ile beni otel içindeki bir başka lokantaya götürdü. Bize bira ısmarlayacak.
Karşımızda kocaman bir televizyon ekranı. Maç naklen yayını. Maç anlatıcısı dış sesle (yani görüntüye çıkmadan) Bismillâh-ir-Rahmân-ir-Râhîm diye sıkı bir Besmele çekerek anlatmaya koyuldu. İki gayri Müslim şair bana maç ile Besmele’nin ne ilişkisi var diye sordular.(Bizim televizyonlar için işte yeni bir laf değirmeni: Bizde maçlar İslama uygun olarak anlatılıyor mu ?)
Ben bu ilişkiyi tam anlatmaya başlamıştım ki başımın hizasında bir kadın sesi “Türk şair siz misiniz ?” diye sordu ve sonra ekledi : “Altıncı katta özel bir kutlama var, (falanca) sizi katılmaya davet ediyor” dedi. İki şaire sordum. Olur dediler. Bunun üzerine güzel gözlü gençkıza “Olur ama bizim hanımlara haber vermemiz gerek” diye açıklamada bulundum.
Gençkız, “Kadınlardan izin almanız mı gerekiyor ?” diye sordu.
“Kadınların nerede, ne yaptığımızı bilmeye hakları var!” dedim.
***
Bugün 3 Nisan ! 1930 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kadınlara yerel seçimlerde seçme seçilme hakkının tanındığı gün ! Kutlu olsun ! Ve kutlu olmasın !
Peki, 29 Mart 2009 Yerel Yönetim Seçimlerinin sonuçlarına göre Türkiye kadınlarının böyle bir günü kutlamaya hakları var mı, bizim kutlamaya hakkımız var mı ? Yok !
Kadınlarımız yıl boyu Dünya Kadınlar Günü’nü, Sevgililer Günü’nü, Anneler Günü’nü, Babalar Günü’nü, Noel’i, Ramazan ve Kurban Bayramlarını sevimli ve sevimsiz bir hamaratlıkla kutlamakta !… Ama kendisine uygar kadın haklarını veren Cumhuriyet’in en önemli günlerini unutmakta : Kadınlarımızın Medeni Kanun’u kutladığı, Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı’nın verildiği 3 Nisan’ı (1930) kutladığı hiç görülmedi.
***
Müslüman dünyanın kadınları çağdaş özgürlüklerini kazanmak için Kuran’da, Hadis’te, erkek saltanatında bir sığınak arıyor. Oysa ne Kuran’da, ne Hadis’te ne de erkek saltanatında kadına özgürlük verecek bir sığınak var ! Böyle bir umut olmadığı deneye deneye öğrenemedi Müslüman dünyanın kadınları. Dinsel kaynaklar, özgürlükler yolunda dünya Müslüman kadınlarının derdine deva olamıyor. Oysa önlerinde Türkiye örneği var. Dinsel kaynaklar engel çıkartıyorsa, gelenek ve görenekler fırsat vermiyorsa, kadının aklı ermiyorsa, gerekeni aydın devlet yapacak ve kadınları özgürleştirecek !
Müslüman dünya kadınları belki biliyorlar ama özgürlük, eşitlik ve kardeşlik kaynağının laik düzende olduğunu açıkça söyleyemiyorlar. Müslüman dünyanın kadını laikliği ağzına aldığı an kalibenin, aşiretin, cemaatin, tarikatın erkekleri (kocası, babası, erkek kardeşleri) tarafından falakaya yatırılır. Müslüman Kardeşler yüzüne jilet atar, Taliban kezzap döker.
Siz Londra, Paris, Roma, ABD üniversitelerinde öğretim üyesi olarak çalışan özgürlükçü, feminist Müslüman kadınların yazdıklarına bakmayın, ülkelerine döndükleri an batıda kazandıkları bütün ayrıcalıkları yitirirler. Annelerine, nenelerine dönüşürler ! Onların borusu sadece oriyantalist batıda öter !
Ey Türkiye kadınları, elinizde, bütün Müslüman dünya kadınlarının hayranlıkla seyrettiği bir som altın boru var ! Kalk borusunu çalmayı ne zaman öğreneceksiniz ? Öğrenmezseniz sonunuz çok yakın : Sudan, Mısır, Afganistan, İran, Pakistan kadınlarının yanı !