KAVGANIN KAYNAĞI

Birkaç yıl önce, Roma’da, Vatikan’a çok yakın bir otelde kalıyorduk. O günlerden birinde, bir kahvenin taraçasında, aşağıdaki satırları yazmışım not defterime. Bu notlardan yararlanan bir yazı yayımladım mı ? Hatırlamıyorum. Bilgisayarımda aradım bulamadım. Yanılıyorsam şimdiden özür dilerim.
***
Sabahın erken saatleri. Porgo Pio sokağının kahveleri sandalye ve masalarını kaldırıma taşıyorlar. Vatikan, San Pietro Alanı birkaç yüz metre ilerde. Ülker’le yürüyoruz. Sabahın erken saatinde bir din devletinin hayatını görmek için.
Alanda yüzlerce turist var. Dört bir yandan yenileri akın akın gelmekte. Önümüzde orta yaşlı bir çift durmakta. Kadın, çocuk arabasında duran yaşı belirsiz bir engelli ile konuşuyor. Erkek (çocuğun babası ya da dedesi) kemiksiz bir et yığınını arabadan kucağına alıyor. Çocuğun başı kocaman bir armut gibi geriye kaykılıyor. Adam, çocuğu Papa’nın sarayına doğru havaya kaldırıyor. Belki de çocuğun kemiklerini biçimlendirecek, dirim verecek bir mucize beklemekte.
Çevreden rahipler geliyor. Dört bir taraftan. Koyu takım elbiseler giymişler. Gömlekleri yakasız. Kravatsız. Ellerinde birer evrak çantası. Kimileri tahsildara, kimileri de bir uluslar arası şirketin CEO’suna benziyorlar. Hepsi ciddi ve düşünceli ama hepsinin yüzünde bağışlayan bir gülümseme.
Ben böyle boş gözlerle alana bakarken vahiysel bir düşünce geliyor aklıma : Dinlerarası diyaloğ çabalarına karşın günümüzdeki terörizmin kaynağında dinler var. Yobazca inananları, dinleri ve dünyayı tedirginleştiren etkilerini düşünüyorum.
Doğal olarak, içten ve alçakgönüllü dindarları üzmek de istemiyorum. Onlar başka.
Kilise, Sinagog ve Cami insanların mutluluk ve huzuru için çalıştıklarını söylüyorlar ama durmadan barış ve mutluluğu sabote ediyorlar.
***
ABD muhafazakarlığının Tanrısı, Tevrat ve İncil’in (Eski ve Yeni Sözleşme’nin) Tanrısıdır. Kazanmak için Tevrat’ın acıyan, iyilik eden, dulları ve yetimleri koruyan, tüzeyi gerçekleştiren Tanrısı Elohim’i değil de öç alınmasını, öteki ulusların ezilmesini, tutsak kılınmasını isteyen gaddar Yehova’sını izler. Ve ardından yüce gönüllü İsa’ya gidip günah çıkartır. Dinsel bağnazlık ve muhafazakarlık, günümüz ABD’sinde laikliğe, özgürlük, eşitlik ve kardeşlik yandaşlarına karşı birlikte mücadele ederler.
Sinagog, Elohim’in izinden giderek Filistinlilerin yaşama ve özgürlük haklarını korumaz, barış içinde birlikte yaşama aşkını dile getirmez.
Cami dersen, cihattan ve Yahudi düşmanlığından vazgeçmez !
Aydınlanmayı, laiklik ilkesini, cumhuriyet ve demokrasiyi kaldır aradan, dünya tektanrılı dinlerin mezbahasına döner.