KÜRTÇÜLÜK SORUNUNUN TERSİ VE YÜZÜ (10)

Cümlenin anlamı yazıcının karnında : Demokratik açılımın en önemli ayağı anadilin öğrenilmesi’dir. Buna karşı çıkıyorlar ve şöyle diyorlar : “Kürtler anadillerini biliyorlar zaten. Öğrenip ne yapacaklar ? Önemli olan Kürtçenin öğretimde kullanılmasıdır.”
İtirazcılara söyleyecek bir şeyim yok. Sanırım, “Kürtçenin öğrenimde (Türkçe gibi) kullanılmasının üniter devlet ilkesine aykırı olduğunu biliyorlardır.
Ben yazıma bir giriş olarak Anadilde öğretim’in anadili öğrenmek anlamına değil, okul öğretimleri boyunca bütün derslerin anadilde yapılacağı anlamına geldiğini 1001’ci defa yazacağım. Ama bu basit gerçeği bilmeyenler ya da bilerek anlam karışıklığı yaratanlar var. Örnekleri birlikte okuyalım:
***
Prof.Dr.Mehmet Bekaroğlu : “Kürtlerin ve anadili farklı olan diğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, anadillerini sadece öğrenme değil, anadilleri ile eğitim alabilmeleri en temel haklarıdır.” (Radikal, 17.08.09)
Tahran Erdem : “Anadilde öğretim ve eğitim politikaları belirlenmeli ve uygulanmalıdır.” (Radikal, 17.08.09)
İhsan Bal (Polis Akademisi Öğretim Üyesi) : “Bu ülke üniter yapısını bozmayacak, toprağını bölmeyecek ve bayrağını değiştirmeyecek. Ama yerel yönetimlerin haklarının genişletilmesi, Kürtçe dilinde eğitim hakkı gibi demokratikleşme ve hukuk merkezli bir açılım yapabilecek.” (Taraf, 27.08.09)
Derya Sazak : Anadilde eğitim ‘bölünme’ nedeniyse İspanya neden bölünmemiştir.” (Milliyet, 25.08.09)
Devlet Bakanı Hayati Yazıcı : “Kürtçe eğitim üniter yapıya engel olamaz.” (Akşam, 29.08.09)
Kemal Burkay : “Kürtçe de Türkçenin yanı sıra ülkenin resmi dili olmalı.” “BirGün, 01.09.09)
Prof.Dr.Levent Köker : “Kürtçenin ikinci (bölgesel) resmi dil olarak kabûlünden Kürtçe anadilde eğitim hakkının tanınmasına, yerel yönetimde özerklik taleplerine uzanan bir sıralama yapılabilir.” (Zaman, 13.08.09)
Ümit Fırat : “Anadilde eğitim hakkı tanınmalı.” (Yeni Şafak, 16.08.09)
Prof.Dr.Ahmet İnsel : “Niye Türkler, Kürtlerin kendi okullarında Kürtçe eğitim görmeleri yaklaşımından ve ihtimalinden neden rahatsız oluyorlar.” (Taraf, 03.08.09)
Prof.Dr.Mithat Sancar : “Şu alanlarda Anayasal ve yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğunu düşünüyorum : Anadilin eğitimde kullanılması…..” (Milliyet, 05.08.09)
Oral Çalışlar : “Anadilde eğitim bir insan hakkıdır.” (Radikal, 02.09.09)
***
Bu güne kadar anadil sorununu gerçekten kavramış bir tek gazete yazarına rastladım. Yukarıdaki iddia sahiplerine onun aracılığıyla doğru yolu göstermek istiyorum.
Kadri Gürel: “Bir insan hakkı olan anadilin öğrenimini değil de , temel eğitimin Kürtçe yapılmasını istemek ayrılıkçı bir taleptir. Rusya’da Rusca, Birleşik Krallık’ta İngilizce, Türkiye’de de Türkçe ticaret, iş, hukuk ve kültür dilidir. Türkiye’nin ‘Lingua Franca’sı Türkçedir. Türkçeyi hiç bilmeyen ya da yukarıdaki alanlarda kullanacak kadar öğrenememiş nesiller yetişince, Türkiye’yi zaten bölmüş olacaksınız.” (Milliyet, 17.08.09)