MAÇKA AKİF TUNÇEL ENDÜSRİEL TEKNİK OKULLARI

Meslek okulları konusunda yazdığım yazılar, öğrenci velileri, sanayi meslek örgütleri ve sanayiciler tarafından çok olumlu karşılandı. Yüreklendirici, katkıda bulunmak isteyen mesajlar aldım. Maçka Akif Tunçel Endüstriyel Teknik Okulları Okul Aile Birliği’nin gönderdiği e-postayı, olduğu gibi yayınlayarak sizlerle paylaşmak istiyorum:
***
“Bizler Maçka Akif Tunçel Endüstriyel Teknik Okulları Okul Aile Birliği üyeleriyiz. 06 Aralık 2006 tarihinde Meslek Liselerinin durumu ile ilgili yazınızı okuduk. Bu konuya gösterdiğiniz hassasiyet nedeniyle teşekkür ederiz. Çünkü gerek siyasiler gerek Y.Ö.K. imam hatiplerin durumunu kullanarak bizlerin çocuklarını yüksek öğretim haklarından mahrum bıraktılar. Hala da Meslek Liselerinin durumu görmezlikten geliyorlar.
Bizim çocuklarımız başka alanlarda eğitim hakkı istemiyorlar. Sadece orta öğretimde gördüğü alanda yüksek öğretimine devam etmek istiyorlar. Sürekli bahane edilen imam hatip lisesi mezunları kendi alanlarında eğitim görüyorlar. Katsayı mağdurları onlar değil, meslek lisesi mezunları. Bunun böyle olduğunu da herkes bildiği halde düzeltme yoluna gidilmiyor.
Biz Türkiye’nin en güzide okullarından biriyiz. 62 yıllık tarihimizde verdiğimiz mezunlar şu anda sanayinin her alanında çalışmaktadırlar. Bizim öğrenci alırken çektiğimiz bir sıkıntı yok. Almamız gereken öğrenci sayısının 5-6 katı başvuru ile karşılaşıyoruz. Ama bu durum bu güne kadar verdiğimiz mezunların başarılı olmalarından kaynaklanıyor. Son beş altı yıldır okullarımıza gelen öğrencini başarı durumunda sürekli bir düşüş var. Başka Meslek Liseleri ise kaydedecek öğrenci bulmakta sorun yaşıyor. Çok başarısız çocuklar Liseyi okuyamaz diyerek Meslek Lisesine gönderiliyor veya yönlendiriliyor. Fakat Meslek Lisesinin önce bir lise sonrada bir meslek okulu yani ikisinin birleşmiş hali olduğu ve düz liseden daha zor olduğu, düz lisede başarılı olması zor olan gençlerin Meslek Liselerinde hiç okuyamayacakları düşünülemiyor bile. Ülkemizin kalkınmasında teknik ve mesleki eğitimin önemi çok büyükken bu eğitimi bu kadar sabote etmeyi anlayamıyoruz. Bu konuya olan ilginizin devamını bekliyor saygılarımızı sunuyoruz.
Maçka Akif Tunçel Endüstriyel Teknik Okulları Okul Aile Birliği”
***
Okul Aile Birliği’nin bilinçli ve aydın velilerine ülkemiz adına teşekkür ederim. Yalnız Okul Aile Birliği’ne küçük bir itirazım var: Milli Eğitim Bakanlığı ile YÖK’ü lütfen aynı kefeye koymasınlar. Başta YÖK Başkanı Prof.Dr.Erdoğan Teziç olmak üzere YÖK yetkilileriyle konuştum bu konuyu. Görüşlerini özetleyecek olursam: İmam-hatip liseleri ile meslek okulları birbirinden ayrılmadan sorunun çözümünün çok güç olacağını düşünüyorlar. Ben gene işveren meslek kuruluşları ile işçi sendikaları örgütlerine bir önerim var : AB ülkelerinde meslek okullarının konumunu inceledikten sonra mutlaka YÖK ile görüşsünler ve imam-hatip okulları ile meslek okullarını ayrılması için hükümete baskı yapsınlar.