MERSİN KENTİ EDEBİYAT ÖDÜLÜ

Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nü kuran Mersin gene Türkiye’ye öncülük ediyor. Ödülü, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) kurdu. Ödülü de MTSO veriyor.
Ödül yönetmeliği geçen hafta Mersin’de yapılan bir basın toplantısıyla açıklandı. Kuruluş amacını açıklayan bildiri ile ödül yönetmeliği haber ajanslarına, yerel ve ulusal basına verildi. Gerekli açıklamalar yapıldı. Ama 13 Şubat 2007 tarihli Hürriyet gazetesi dışında hiçbir ulusal gazete verilen bilgiyi haber olarak kullanmadı. Şili’nin bilmemne kentinde yapılan film festivalini, Broker ödülünün kısa listesine giren kitapları ve daha nice ıvırzıvırı haber yapan basın bu çok önemli bilginin içerdiği güzel haberi değerlendiremedi.
Mersin Kenti Edebiyat Ödülü ile ilgili bilgileri, bazı yazıişleri müdürleriyle görüştükten sonra kendilerine e-posta ile gönderdim. Değerlendirmediler. Ama aynı basın birkaç meczubun bir şeylere el basarak yaptığı yemini Mersin kentinin alnına bir leke olarak çaktı. Önemsenmeyen bu haberi, ben, Mersinli kimliğimle ve ödülün jürisi başkanı olarak özellikle yazı konusu yapıyorum.
***
1.Ödül bir edebiyat yazarının bütün yapıtlarına verilecek. Ödül Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yazarlara veriliyor ama gerektiğinde yabancılara da verilebilecek.
2.Ödülün maddi tutarı: Mersin Ticaret ve Sanayi Odası 10 bin YTL veriyor. Ama ödül tutarı bu kadar değil. Yönetmeliğe göre Mersinli resmi kuruluşlar, özel ve tüzel kişiler ödüle maddi katkıda bulunabiliyor. Örneğin Mersinli 5 rotari kulübünün 5 bin YTL’lik katkıda bulunacağını biliyorum. Etti 15 bin YTL. Bu miktarın epeyce artacağını tahmin ediyorum.
3. Ödül yaşayan edebiyatçılara verilecek. Ancak kitap ve dosya göndermek söz konusu değil. Tıpkı Nobel Ödülü’nde olduğu gibi. Jurinin dışında, edebiyat (meslek) kuruluş, dernek ve sendikaları, üniversitelerin Türk Dili ve Edebiyatı bölümleri aday gösterebiliyor.
4.Öneriler her yıl 1 mart tarihine kadar yapılıyor ama bu yıl 1 nisana kadar. Öneriler belirtilen tarihe kadar MTSO Sekreterliğine yazılı olarak bildiriliyor. Adres: Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Atatürk Caddesi, MTSO Hizmet Binası, 33070 Mersin. Tel: (0324) 238 95 00. www.mtso.org.tr , e-posta : info@mtso.org.tr
5.Değerlendirme kurulu çalışmaları bütün yıl boyunca sürüyor. Kurulun yazılı gerekçeli kararı 20 temmuz tarihine kadar MTSO yönetimine sunuluyor. Ödülü kazanan yazarın adı MTSO Başkanlığı tarafından açıklanıyor.
6.Ödül töreni o yılın MTSO’nun kuruluş günü olan 18 Aralık tarihinde Mersin’de yapılıyor.
7.Mersin Kenti Edebiyat Ödülü Değerlendirme Kurulu üyeleri: Başkan: Özdemir İnce (Mersinli şair ve yazar), 2.Başkan : Celal Soycan (Mersinli şair ve yazar), üye Hüseyin Ferhad (Adanalı şair ve yazar), üye İpek Ongun (Mersinli yazar), üye Prof.Dr.Dilek Doltaş (Mersinsever edebiyat uzmanı).
***
Haber olmaya değer görülmese de Mersin Kenti Edebiyat Ödülü artık kurulmuş bulunuyor. Uygar Mersin kentinin, çağdaş Mersin halkının bu ödülü bir gelenek anıtı haline getireceğine inanıyorum. (Devam edecek)