METİN ALTIOK ŞİİR ÖDÜLÜ

“Ömrümce kendimi hep sözde buldum, Söz cehennemdi yanıp kavruldum. Yeniden doğdum kendi külümden, Ben Anka’ydım konuşuldum.” (Metin Altıok)
***
Kırmızı Yayınevi, 2 Temmuz 1993 günü Sivas Madımak otelinde yakılarak katledilen şair Metin Altıok adına bir ödül veriyor. Ödül töreni hakkında gerekli bilgi aşağıdadır:
Ödül törenine katkılarıyla katılanlar: Metin Altıok. Fazıl Say. Sezen Aksu. Genco Erkal. Cüneyt Türel. Güvenç Dağüstün.
Gün: 24 Mayıs 2008, cumartesi (yani bugün), saat : 19.
Yer : İTÜ Maçka Yerleşkesi, Mustafa Kemal Anfisi, Maçka (Eski Maden Fakültesi)
Ödül : 2008 Metin Altıok Şiir Ödülü.
Ödülü Alan: Haydar Ergülen.
Davet Sahibi : Kırmızı Yayınevi.
***
Metin Altıok çok yakın arkadaşımdı, Füsun (Akadlı) Altıok da. Kızları “Cincibir” Zeynep’i ilk kez bir çocuk arabasının içinde Bodrum’da görmüştüm.
Metin Altıok Türk dilinin en yerli, en özgün şairlerinden biridir. Sivas’ın Madımak’ında diri diri yakıldı. Adına verilen, ilki bu yıl verilecek olan ödülü, bir sis çanı, bir tehlike sireni olarak kabul ediyorum. Unutulmasın ki “Yobaz mürteci”, insanı diri biri yakabilir ve bir kent bunu seyredebilir. “Sivası unutun!” diyorlar. Bu ödül Sivas’ı unutturmayacak !
***
Ödülü alan şair, Haydar Ergülen kusura bakmasın bugün kendisinden söz etmeyeceğim. Ödül seçici kurulu isabetli bir seçim yapmıştır. Kendisini kutlarım. Gençtir ! Bir fırsatta borcumu öderim. Türkiye’yi sorguya çekeceğim bugün, bu yazıda !
Sivas’ta 33 aydın ve sanatçı, iki otel görevlisi diri diri yakılırken, Türkiye sen neredeydin ?
2 Temmuz 1993 Madımak katliamından sonra 9 Temmuz tarihli Aydınlık gazetesinde yayınladığım yazıda şunları söylemişim : “Devlet, hakem olması gerekirken yan tutarsa suç işlemiştir, “devlet” devletliğini kanıtlamak gerektiği zaman bunu yapmıyorsa suç işlemiştir, “devlet” suç işlemişse devlet olma niteliğini yitirmiştir ve bir kez daha suç işlemiştir, çünkü devletin devlet olma niteliğini yitirmesi onun işleyebileceği en büyük suçlardan biridir.” (“Yazmasam Olmazdı” Doğan Kitap, S.157)
İtiraf etmeliyim ki birinci cümle çok yanlış. Devlet bir katliama nasıl hakem olur ? Devlet irticaya karşı her zaman Cumhuriyet’ten yana taraf olmalıdır. Bunalım içinde, can havliyle yazdığım bu satır tam anlamıyla bir salaklık ürünü. Herkesten özür dilerim !
Madımak katliamından sadece failler değil, dönemin Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve bakanlar kurulu, ordusu ve polisi, mülki amirleri ve halkıyla birlikte bütün Sivas, bütün Türkiye sorumludur. Bu nedenle “Bütün Türkiye” irtica kurbanlarından özür dilemeli ve Sivas’a bir özür anıtı dikmelidir.
***
Şimdiye kadar hiç para verip şiir kitabı satın aldınız mı ? Aldınızsa da almadınızsa da size adına ödül verilen Metin Altıok’un toplu şiirlerini içeren “Bir Acıya Kiracı” (Kırmızı Yayınları) adlı kitabı ile ödülü alan Haydar Ergülen’in “Üzgün Kediler Gazeli” (Merkez Kitaplar) adlı kitabını okumanızı tavsiye ederim