NE OLACAK BU KAPİTALİZMİN HALİ ?

ABD ekonomisinin, vahşi kapitalizmin, küresel ekonominin duvara toslaması konusunda yazı yazmak bana düşmez aslında. Ancak Berlin Duvarı’nın yıkılmasıyla birlikte toplumu ve toplumculuğu savunanlar öylesine hakarete uğradılar ki bireyi ve bireyciliği göklere çıkartanlara “geçmiş olsun !” demek geldi içimden. 10-15 yıldır erkek tavuskuşu gibi kasılarak geziniyorlardı ortalıkta.
***
Ben tam bunları düşünürken 28 eylül tarihli Vatan gazetesi “Kapitalizm Komada” başlığı altında liderlerin, medyanın ve kilisenin, kapitalizmin bunalımı konusundaki görüşlerini yayınladı:
Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy : “Bugünkü sistem üretimi değil spekülasyonu teşvik ediyor, orta sınıf bitti. Piyasa daima haklıdır görüşü artık tarihe karıştı. Yeni ve ahlaki bir yapı için dünya liderleri acilen toplanmalı.
Alman Ekonomi Bakanı Steinbrück : Umarsızca kâr peşinde koşmanın bundan başka sonucu olamazdı. Kurulacak yeni çok kutuplu sistemde ABD ekonomik süper güç unvanını kaybedecek.
İngiltere Başbakanı Brown : IMF ve Dünya Bankası yeniden yapılandırılmalı. Dünya finansal sistemi değişmeli.
Anglikan Kilisesi : Karl Marx haklıymış. Kapitalist sistem dünyayı bu hale getirdi.
Financal Times : Finansal sistemi bu duruma getiren zengin New Yorklu bankerlere yüz milyarlarca dolar yardım planı Amerikan halkında öfke yaratıyor.
Washington Post : Kapitalizm ölmüyor, değişim yaşıyor. Cebimizdeki paranın artık güvende olmadığını kabul edip, daha iyi bir finansal demokrasi yaratmamız gerek.
New York Times : Önce Avrupalı liderler kapitalizmi topa tutmaya başladı, şimdi din adamları. Tartışalım ama kapitalizmi çöpe atmanın zamanı değil.
Warren Buffett : Ekonomik Pearl Harbor’ı yaşıyoruz.
Blair : Finansal sistem değişmeli.
Joseph Stiglitz : Kurtarma paketi resmen canavarlık.
***
Yukarıya aktardığım cümleler Marksist ekonomistlerin, dinozor komünist ve sosyalistlerin ağzından çıkmış değil. Kapitalist dünyanın ileri gelen politikacıları, gazeteleri ve hatta Marx’tan nefret etmesi gereken Anglikan Kilisesi konuşuyor.
Fransa Cumhurbaşkanı “yeni ve ahlaki bir yapı”dan söz ediyor. Demek ki bunalıma götüren yapı ahlaki değilmiş. Müthiş bir itiraf bu!
ABD ekonomisinin, dolayısıyla küresel ekonominin yaşamakta olduğu bunalım yüzünden kapitalizmin yıkılacağını sanmam. Ama artık bir eli yağda, bir eli balda olamaz. Dünya Neo liberal ekonomik özgürlüğün sınırsız olmadığını anlamak zorunda artık. ABD’de yaşanan bunalım sınırsız bireysel ihtirasların bedelini toplumların ödediğini de gösteriyor.
700 milyar dolarlık paketle ABD hükümetinin Wall Street’e aktardığı kaynak 1.7 trilyon dolara çıkıyor. Bankalara 10 trilyon dolar mortgage borcu olan sokaktaki ABD’li öfkeli.
Ekonomik bunalımın ceremesini çeken halk, sistemi sorgulayıp politikasını yenilemezse bu türden soygunlar bizde olduğu gibi orada da devam edecektir.