NEOLİBERALZM VE ÖZGÜRLÜK, EŞİTLİK, KARDEŞLİK

8 Kasım 2008 tarihli Milliyet gazetesinin birinci sayfasında müthiş bir fotoğraf yayınlandı. Van DHA muhabiri Fahrettin Gök’ün geçtiği haberin fotoğrafında “beşuş çehreli” yani güleç yüzlü dört erkek görülüyor önde. Ellerinde, üzerinde “Obama Vanlılar Seni Seviyor”, “İçimizden Birisin”, “Dünyanın kaderini değiştirecek insansın !” yazılı pankartlar taşımaktalar.
Van’ın Gürpınar ilçesi Çavuştepe köyü sakinleri, ABD’nin 44’üncü başkanı seçilen Barack Obama için 44 kurban kesip davul zurna eşliğinde halay çekmişler. Kestikleri kurbanların kanını Obama posterlerine sürmüşler. Akıl edip kurban etlerini de Harlemli kara derililere gönderselerdi bari. Ya da Obama’nın Kenya’daki köylülerine…
Ayrıca, bir Van kedisini Beyaz Saray’a göndereceklermiş.
Karşılığında ne istiyorlar acaba ? Bu gösteri çıkarsız olamaz !…
***
Hayatımda bu kadar yanık yağ kokan bir gösteriye tanıklık etmedim. 1950’lerde Celal İnce’nin “Imerika, Imerika, Türkler dünya durdukça…” diye bir şarkı söylerdi. Gerisi neydi unuttum… Belki de “Türkler dost kalacaktır sana” gibi bir şeydi. Bu fotoğraf Celal İnce’nin şarkısından da beter !
Harvard mezunu ve “Çikolata Renkli” olmasına karşın bir WASP seçkini olan Barack Obama neden sizden biri olsun ? Neden “Dünyanın kaderini değiştirecek insan” olsun, nereden biliyorsunuz ? O da kapitalizm ve liberalizmin “adamı” değil mi ?
Tam anlamıyla bir mizah anıtı ! Bizim sevindirik gazete yazıcılarının Van versiyonu !
***
Hurşit Güneş, 31 Ekim 2008 tarihli Milliyet Gazetesi’nde, “Kriz Neoliberalizmi Yüzleşmeye Sürükledi” başlıklı bir yazı, aslında bir ders metni yayınladı. Daha önce yayınladığım “Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik” temalı yazılarımı büyük ölçüde doğrulayan bir ders:
“Son yirmi yıl, ülkemizdeki neoliberal hegemonyanın siyasal düzlemde muhafazakar bir ittifaka dayandığı açık. Ekonomik düzlemde de küresel bir mali kriz kazasına uğradılar. Şimdi çok sevdikleri bir sözcükle karşı karşıyalar, yüzleşmek. Bu iki gerçekle yüzleşmek ve özeleştiride bulunmak zorundalar.” Vanlıların yüzleşmesi işte böyle !…
***
Ve bizim neoliberallerin “Obama” yazılarının mesajı Van köylülerinin naif sloganlarından hiç de farklı değil.
Obama dünyanın kaderini değiştirecek adam imiş ! Siz önce kendinize Van’ın kaderini değiştirecek “Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik” ilkelerinin uygulayıcısı bir belediye başkanı seçin. Oysa, büyük bir olasılıkla, cemaatçi bir AKP’liyi ya da etnikçi bir DTP’liyi belediye başkanı olarak seçecekler. Genel seçimlerde de oylarını aynı odaklara verecekler.
Yüzlerce yıldır ne kapitalizm ne de eski ya da yeni liberalizm halkların kaderini değiştirebildi.
Ne de Türkiye’nin muhafazakar mukaddesatçıları !… Aynı kampın temsilcisi Obama da aynı malzeme ve aynı yöntemlerle insanlığa yaraşır bir şey yapabilecek değil.
Geriye, AKP’nin dağıttığı sadakayla yetinmeyenlerin, Obama’ya el açması kalıyor.
Bir şey daha var : ABD’nin artık “eski” olan büyükelçisi Ross Wilson, “Başkan değişir politika aynen kalır” (Cumhuriyet, 08.11.08) diyor. Van köylülerinin bilgisine sunulur !…