ÖZELEŞTİRİNİN TUZU VE BİBERİ

CHP ve sol üzerine yazdığım yazılara aldığım olumlu tepkilerden ikisini, hiçbir değişiklik yapmadan, bilgi ve ilginize sunuyorum. Olumsuz tepkiler ilgilendirmiyor beni.
***
[“CHP ile ilgili yazılar için bişeyler yazmak istedim hep ama son cümlen ile noktayı koymuş oldun.Ben sol çevrede yetişmiş ve büyümüş bir insanım.Hayatımda son seçimler hariç hiç CHP ye oy vermedim.Tercihimi sosyalist partilerden yana kullandım.Son seçimlerde ise benim tepki oyum CHP’ye oldu. Çevremdeki tüm solcu arkadaşlarıma CHP yi beğenmiyorsanız TKP var, ÖDP, DSP, İP, SHP var. Bu partilere verin ama bağımsız,örgütsüz sol olmaz,bağımsızlardan yana olmayın diye debelenip durdum.Ne mi oldu, bütün light solcular sandığa gitmedi,solcular ise bağımsızlar, AKP arasında tercih yaptılar.Medya gücü,yeni yeşil sermaye ve arkalarındaki güçle tarihin en büyük faşizmini yaşarken, solcuların , af edersin ama dangalaklığını kendime yediremiyorum.Ne halt edeceğimi de bilmiyorum.Kendimi uzun zamandır salağa dönmüş hissediyordum.Solcu arkadaşlarımın CHP olsaydı daha kötü durumda olurduk demesini hazmedemiyordum uzun zamandır.Büyük bir gazetenin herkes tarafından sevilmeyen ama saygı gören bir köşe yazarı tarafından bu düşüncenin dillendirilmesi çok hoşuma gitti, o kadar.” (Ali.T.S.)] ***
[“Bugünkü yazınızı okudum. Ve uzun zamandır ortaya koyduğum bir çekinceyi tekrar düşünmeme neden oldunuz. Benim de özellikle CHP başta olmak üzere bir takım sosyal demokrat/sol partilere oy vermeme sebebim vardı. Ben Sayın Baykal’dan veya başka kişilerden nefret etmek yerine daha ilginç bir sebep bulmuştum kendime: “Delegelerini ön seçimle seçmeyen hiç bir partiye oy vermem” diyordum. Bence hâlâ haklı bir sebep.
Hele memleketim Bursa’ ya CHP’nin yıllardır genel merkez kontenjandan 1. sıraya aday gösterdiğini düşünürsek. Fakat bugünkü yazınızdan sonra, her ne kadar haklı olsam da desteklediğim siyasi görüşten oyumu esirgememe gerek olmadığını düşünmeye başladım.
Kaldı ki size mektup gönderen kişi de özellikle CHP’nin muhalefette bile olsa yaptıklarını çok güzel işaret ediyor. Genelde CHP suçlanıyor memleketin bugünkü halinden ötürü.
Bunun insafsızca olduğunu düşünüyorum ama dürüst olmak gerekirse şöyle bir bakınca bu hataya çok kolay ben de düşmüşüm. Artık varolan hataların zamanla düzeltilebileceğini
daha iyi görüyorum. CHP başta olmak üzere solu suçlamayı kendi payıma bırakıyorum.
Bugünkü yazınız için size teşekkür ederim. Solculara/sosyal demokratlara yaptığınız çağrının altına imzamı atıyorum.” (Serdar E. Bilgisayar Bilimi Bölümü’nde doktora öğrencisi, ABD)] ***
Ali T.S.’nin sözünü ettiği son cümlemi tekrar yazıyorum : “Başta seçmenler olmak üzere sol anakarasının mutlaka dezenfekte edilmesi gerekiyor !”
Sol ve sosyal demokrat seçmenin CHP ve sola ders vermek için AKP’yi ve bağımsız adayları desteklemesinin politik değil marazlı bir tavır olduğunu düşünüyorum. Seçmen, partileri güzellik kraliçeliği seçimi için podyuma çıkmış kızlar gibi görmekten vazgeçmeli artık.
“Avantacı kene”ye söyleyecek hiçbir sözüm yok. Kendince uygun zamanda, dereyi geçerken, AKP’yi sırtından atacağını biliyorum.
CHP gerçek seçmenle kucaklaşmak istiyorsa, partiler yasası ile seçim yasasını (özellikle barajını) değiştirecek yasa önerisi hazırlayabilir. Hemen, tez elden !