REZİL HERİFLER

Basında yer alan misyonerlik ve annesinin Hıristiyan olduğu yönündeki iddialara nüfus kağıdı örneğini göstererek cevap veren rahmetli Türkan Şaylan şöyle demişti:
“Benim hiç gizli saklım yok. Benim annem İsviçre kökenli, İngiltere’de doğmuş, büyümüş ve ilk defa bir Türk vatandaşıyla evlenip buraya gelmiş. Babamla evlenip hamile kalınca gidiyorlar, Müslüman oluyor ve Leyla adını alıyor. Kütükte bunların hepsi yazılı. Nereden çıktı, bu nasıl oldu ? Biz annemi Müslüman mezarlığına gömdük.”
***
Değerli Türkan Şaylan’ın bu sözlerini Paris’te okuduğum bir gazeteden not etmişim. Gazete adını ve tarihi atlamışım. Yanımda götürdüğüm gazetelerden birinde olabilir. Değilse, Hürriyet gazetesinden aktarmışımdır. Kaynak göstermediğim alıntılar beni rahatsız eder.
Eşsiz ve benzersiz Türkan Şaylan’ın bu sözleri beni yerin dibine geçirip isyan ettirmişti. Birtakım rezil herifler onu aşağılamak için kökenlerini dillerine doluyorlardı. Bunu yapanları bir DNA sınavına sokalım, bakalım kaçının kökeninde Ermeni, Rum, Arap, Rus, Bulgar çıkar. Kimse Türk ve Müslüman olarak doğmak ve “olmak” zorunda değil.
Kimse kökenlerini seçme şansına sahip değil. Din iman meselesi ise kişinin özgür seçimine bağlı. Bu ülkenin vatandaşı olan ama Türk kökenli ve Müslüman olmayanlar bu “Rezil herifler”den çok daha onurlu ve şereflidirler.
Ancak Türkiye’de öylesine bir rezil baskı vardır ki şu köken işini umursamayacağını sandığımız insanların bile rahatsız olduklarına tanık oldum.
1960’ların başında Özdemir Nutku ile evliyken tanıştığım Sevgi Soysal’ın annesi Almandı. Birkaç yıl öncesine kadar, annesinin Alman olduğunu herkesin bildiğini düşünüp sıkıldığını söylerdi. Bunu söyleyen bu memlekette tanıdığım en gözü pek, gözü kara kadınlarından biriydi. Bunu duyduğum zaman şaşırmıştım. Şaşırdığımı söyleyince “Senin annen de Alman olsaydı görürdüm gününü” dediğini anımsıyorum. Peki nerede Müslüman-Türk, Türk-Müslüman hoşgörüsü ?
***
Gazetedeki yazılarıma, gazetedeki fotoğrafıma bakıp benim Selanik dönmesi ya da doğrudan Yahudi olduğumu yazarlar bana. Bunu yazmayanlar Ermeni ya da Yunan dölü olduğumu yazarlar. Olsam ne olacak, olmasam ne olacak ? Ermenilikten, Rumluktan, Yahudilikten neden üstün olsun Türklük ? Bilim adamları bizimkilerden kat kat daha fazla. Ermeni güreşçiler bizimkilerin sırtını mindere yapıştırıyor, Ermeni halterciler yarışmaya bizimkiler kaldırmayı bitirdikten sonra giriyorlar, Yunan basketbol takımlarının ulaştığı başarının yarısına bizimkiler ulaşmış değil, Yahudi bilim adamlarının yaptığı bulgu sayısı bütün Türk ve Müslüman ülkelerin toplamının onlarca, yüzlerce katı daha fazla.
Hıristiyan hayırseverler üniversitelerine, hayır kurumlarına, araştırma laboratuarlarına Türk ve Müslümanların yaptığının binlerce katı daha fazla yardım ediyorlar.
Müslüman dünyanın sahip olduğu dört beş Nobel ödülüne karşılık geriye kalan bütün ödülleri Türk ve Müslüman olmayanlar almış… Bu rezil herifler Mersin Asri Mezarlığı’nı görseler bile adam olamazlar, vesselam !
***
Anıtsal Türkan Saylan bir hafta önce aramızdan ayrıldı. Bir kahraman gibi onuruyla yaşadı, bir kahraman gibi onuruyla öldü. Bir ölümlü için bundan daha büyük ödül olamaz !
Aynı toprağa gömülseler de bir rezil gibi yaşayan “rezil herifler”in ölümü de rezilliktir.