SIĞ TARİH, “DERİN KATALUNYA”

Zaman gazetesi yazarı Şahin Alpay da İspanya’ya meftun, “Derin Katalunya” adlı bir yazı yayınladı (16 Ocak 2007). O da kızım sana söylüyorum gelinim sen anla gibisinden, Türkiye ile İspanya arasında görünmez paralellikler kuruyor. Franco zamanında gitmezdik ama daha sonra benim de İspanya’ya gitmişliğim var. İspanyol edebiyatına, şiirine, resmine hayranım. Boğa güreşini, boğanın yanak etinden yapılan yahniyi (gardiyen) yemeyi ve arenada Hemingway gibi kırbadan kırmızı şarap içmeyi çok severim. Ama tarihsel geçmişini çok iyi bildiğim için mülki durumunu Türkiye’ye örnek gösterecek kadar meftun değilim.
***
Şahin Alpay’n yazdığı gibi, “Eğer Avrupa zamanla bir ‘bölgeler Avrupası’na doğru dönüşecek ise, toplam 40 milyon nüfuslu İspanya’nın 7 milyon nüfuslu Katalunya özerk bölgesi, bu bölgelerin başta geleni ise”, Türkiye Avrupa Birliği’ne girdikten sonra ya da tercih olarak girmeden önce Diyarbakır ve havalisi neden Türkiye’nin “Özerk Katalunyası” olmasın, değil mi ? Demokrasiye geçişle birlikte 17 özerk bölgeye ayrılmış olan, kağıt üzerinde üniter bir devlet olan İspanya, Türkiye’ye neden örnek olmasın değil mi ?
İspanya demokrasiye geçişten sonra 17 özerk bölgeye ayrıldığına göre [Yanlış bilgi.Öİ.] Türkiye Avrupa Birliği demokrasisine geçerken neden 2 özerk bölgeye ayrılmasın, değil mi ? Bunları Şahin Alpay’ın yazısından çıkartıyorum. Zaten yazısının sonunda beni yalancı çıkartmıyor:
“İspanya’dan alınacak dersler o kadar çok ki… Etnik terörizm, ancak temsil etme iddiasında olduğu halkın eliyle alt edilebilir…”
Bu cümleden çıkartılacak ders : PKK ancak Kürtler tarafından alt edilebilir ! (Peki neden edilmiyor?) Aah, bir de Baskcı örgüt ETA Madrid havaalanını bombalayarak kendisiyle müzakere masasına oturan Zapatero’yu rezil edip özür dilemek zorunda bırakmasaydı(!).
***
Şahin Alpay’ın yazdıkları baştan aşağı yanlış değil. Örneğin Katalunya, Bask Ülkesi ve Gallicia için “tarihi bölgeler” deyimini kullanıyor. “Tarihi”, yani geçmişleri var.Taa Roma İmparatorluğu’na dayanıyor. (Dünkü yazımı anımsayın.) Proto-Avrupalı olan Basklar daha da eski. Onların dışında kalan Avrupalılar Neolitik çağ insanı oldukları halde Basklar Paleolitik dönem insanları. Arada milyonlarca yıl var. Bir gün Luca Cavalli-Sforza’yı (“Genes, peuples et langues”, Editions Odile Jacob) tanık göstererek anlatırım.
Peki Türkiye ile nasıl bir benzerlik ve paralellik kuracağız ? Bu “özerk” bölgeler Romalılar zamanında, Arap Endülüs Emevileri’nden önce ve sonra, İspanya birliğini kurmaya çalışan Katolik krallar (İzabella ve Ferdinando) döneminde, Cumhuriyet döneminde de vardı. Franco dönemi hariç…
Türkler Anadolu’ya geldikleri zaman karşılarında bir Kürt devleti ya da bir Kürt Beyliği bulmadı. Osmanlılar, Anadolu beyliklerini (Karaman, Germiyan, Karesi, vd.,) yenerek Anadolu birliğini kurdu. Osmanlı zamanında Kürtler bağsız, bağlantısız ve kendi aralarında düşman aşiretler halinde yaşamaktaydı. Yani dönemin Katalunyası gibi, Bask Ülkesi gibi bir oluşum yoktu. Sayın yazarlar, “sığ tarih”inizle lütfen insanların aklını karıştırmayın !