SINAVIN AVANTASI AVANTANIN SINAVI

Bu anlamsız ve müzmin kavganın sona ermesi için herkesin pedagoji biliminin ilkelerinden birini kabul etmesi gerekiyor.
Ya üniversiteye giriş sınavı kabul edilecek ve bu modele göre eğitim ve öğretim yeniden düzenlenecek ya da üniversiteye giriş sınavları kaldırılacak, ilk ve orta öğretim eleme yöntemine göre örgütlenecek.
ÖSYM türünden sınavların, gerçekleri ve sonucu erteledikleri için, ülkenin ve öğrencinin yararına olmadığını düşünüyorum. İşin doğrusu elemenin ilk ve ortaöğretim süresi içinde yapılması. Öğrenci ve ailesi zamanında rüyadan uyanır, gerçekleri kabul eder.
***
Birinci eleme ilköğretimde yapılır, elenenler çırak okullarına giderler. İkinci eleme ortaöğrenimde yapılır ve elenenler meslek okullarına giderler. İki elemede de başarılı olanlar üniversiteye doğru yollarına davam ederler.
Kuşkusuz, öğrenime başlangıç demokratik fırsat eşitliğine dayalı olmalı ama o kadar. Elemeler en iyilerin yollarına devam etmesini sağlamalı. O zaman aileler ve öğrenciler daha gerçekçi olmak zorunda kalacaktır.
Hedef: Dershane ve kurs soygununa olanak vermeyen bir eğitim-öğretim düzeyi yaratmak.
***
Avrupa Birliği üyesi devletlerin eğitim ve öğretim sistemi, eleme ve yönlendirmenin ilk ve orta öğretimde yapıldığı bir yöntem. Örneğin Fransa’da şu günler “Baccalaureat” sınavları bütün hızıyla devam ediyor. Yazılılar bitti, sıra sözlü sınavlarda. Fransa’da okullarda öğrencileri yönlendirmekle görevli Yönlendirme Danışmanı Psikologlar (COP) var. Öğrencilerin meslek ve eğitim-öğrenim türü seçimlerinde yardımcı oluyorlar.
Lise bitirme sınavı olan bakalorya diplomasını alanlar teorik olarak üniversitelerin fakültelerine sınavsız girebiliyorlar. Ama kimi fakültelerin kendi özel sınav ve koşulları var.
Tıp, matematik, fizik, kimya gibi bilimsel alanlara yönelmek isteyen öğrencilerin “BAC S” yani Bilimsel Bakalorya’yı almaları gerekiyor. Edebiyat, felsefe ve psikoloji gibi dallara yönelenlerin alması gereken diploma, bakalorya “BAC L” yani Edebiyat Bakaloryası. Ekonomi, sosyoloji, siyasal bilimler alanlarında öğrenim görmek isteyenler, “BAC ES” yani Ekonomi ve Sosyal Bilimler Bakaloryası alıyorlar. Bu bakaloryalara Genel Seriler adı veriliyor.
Bir de Teknolojik Seriler denen bakaloryalar var: “BAC STG – STI – SMS” gibi. Bu serilere, liseden sonra hemen iş hayatına atılmak ya da kısa bir öğrenim dönemi geçirecek olanlar giriyor. Yani üniversitelere değil de iki-üç yıllık meslek okullarına (otelcilik, turizm, hemşirelik, vb.) gitmek isteyenler.
Bazı önemli üniversiteler öğrencilerin ilköğrenimden lise sona kadar dosyasını inceleyerek karar veriyorlar. Yani her bakalorya sahibi Sorbonne’a giremiyor. Teorik olarak her Genel Serilerden bakalorya sahibi olan öğrenci üniversiteye girebilir ama pratikte böyle olmuyor.
Yüksek Öğretmen Okulu’na girmek isteyen “PEKİYİ” dereceli öğrenciler fazladan bir yıl hazırlık sınıfında (Hypokhagne – Khagne) okuyorlar
***
Şu anda Türkiye ÖSYM yöntemini seçmiş durumda. Ama bu yöntemin iyi işlemesi için İmam-Hatip okullarının aradan çıkartılarak mesleki öğretimin kendi içinde yeniden düzenlenmesi gerekiyor.