SİYASET ALİMLERİ

22 Temmuz seçimlerinin ertesinde kerametleri kendilerinden menkul siyaset alimleri CHP’nin halsizliğini konuşuyorlar.
Alimlerden biri : “CHP’nin laikliği seçim piyasasına sürmemesi iyi” oldu diyor.
Öteki alim araya giriyor : “Ama bu kez Cumhuriyet ve değerlerini masaya pey olarak sürdü !”
Akılları sıra, zaar, seçmenin oyunu almak için laikliği ve Cumhuriyeti unutmak gerekiyor.
Belki de öyledir, öyle olmuştur. Ama hiç kuşkum yok ki Cumhuriyet ve laikliği savunmak için her seçimde bir enayi (!) mutlaka bulunacaktır.
Bir şey daha ekleyeyim : Ben seçmenden ne pahasına olursa olsun nasıl oy alırım diye hesap yapan kimse ve parti kesinlikle cumhuriyetçi ve solcu olamaz.
Sol ve cumhuriyetçi partilerin programlarına oy verilir. Cumhuriyetçi ve solcu birey, liderlerin arabesk karizması (!) yüzü suyu hürmetine hiçbir partiye oy vermez.
Demek ki AKP ile CHP’yi ve herhangi bir sol partiyi aynı kantar ile tartamazsınız. Sadece başka kantar değil, başka dara da gereklidir.
***
AKP’ye seçmenin yüzde 46.6 değil de yüzde 99.999999 oy verse de benim değerlendirme ölçüm kesinlikle değişmez. R.T.Erdoğan kendisinin ve partisinin Cumhuriyet ilkelerine bağlılığını, Atatürk’e olanca saygısını beş vakit ilan etse, camilerde hutbelerde söyletse bile.
AKP ve R.T.Erdoğan türbanı savunmaktan vazgeçtiklerini ilan eden bildiriler yayınlasa da benim değerlendirme ölçüm değişmez.
Kendi ölçümü biraz sonra yazacağım !
***
İslamcılar, tarikatlar (Nakşibendi ve Nur) ve cemaatler (Fethullahcı) marifetleriyle kendi sanayilerini, piyasa ekonomilerini, kendi eğitim-öğretim kurumlarını, kendi medya ve iletişim araçlarını, kendi yazılı ve görsel basınlarını, kendi edebiyatlarını, kendi televizyon, radyo, gazete ve dergilerini, kendi basım ve yayınevlerini, kendi ödüllerini, kendi meslek örgütlerini (MÜSİAD), kendi reklam şirketlerini ve otellerini kurdular. Tıpkı Müslüman Kardeşler, HAMAS, Hızbullah gibi. Onlardan bizimkilerin bir eksikliği, henüz silahlı güçlerinin olmaması. Kimbilir belki de vardır biryerlerde. Sözünü ettiğim İslamcıların siyasal partisi şimdilik AKP. Erbakan hocayı kullanıp bir kenara attılar. Sıra R.T.Erdoğan’a da gelecek !
***
Fethullah Gülen’in bilinen programının büyük bir bölümü gerçekleşti. Ama bürokratik hedefler henüz tamamlanmadı. Bu programın gerçekleşmesi için özel tarikat ve cemaat okulları yetmez. İmam hatip okulları gerekli. Bu da yetmez, imam hatip mezunlarının bütün üniversite ve fakültelere girme hakkını elde etmesi gerekiyor.
Bu nedenle birkaç ay sonra YÖK, üniversiteye giriş ve değerlendirme sınavları, imam hatiplere tanınacak ayrıcalıklar, meslek okulları mutlaka masaya gelecek. Birinci meydan muharebesi bu alanda olacak. Ardından Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve Yargıtay gelecek.
AKP’nin Cumhuriyet’e ne kadar bağlı olduğunu o zaman anlayacağız Benim ölçüm budur !
İsteyen dilediği iple intihar edebilir ama bize intihar etmemiz için ip tavsiye etmesin. Çünkü böyle bir niyetimiz yok !