THE SECOND ANNUAL NÂZIM HİKMET POETRY FESTIVAL

Amerika’nin ABD’nin North Carolina eyaletinde yaşayan Pelin Bali adlı vatandaşımızdan, 17 Ocak 2010 tarihli bir e-posta almıştım. “Nazim Hikmet Yaşıyor” (15 Ocak 2010) başlıklı yazımı okuyunca, yaptıkları ve sürdürmeyi düşündükleri bir girişimi bana haber vermeyi düşünmüş:
“Geçen sene bazı arkadaşlar bir araya gelerek Nazım Hikmet anısına bir etkinlik yapalım diye konuşmaya başladık. Önce kendi aramızda bir şiir okuma günü olsun diye konuşurken, hem Nazım Hikmet’i tanıtan hem de yöredeki Amerika’lı şairleri de kapsayan bir etkinlik fikri oluşmaya başladı. Böylece “1.Nazım Hikmet Poetry Festival” doğdu. Festival, şiir yarışmasını kazanan şiirlerin okunmasını ve çeşitli konuşmacıları içerdi.  American Turkish Association of North Carolina (http://www.ata-nc.org) derneğinin düzenlediği ve tamamiyle bir gönüllü ordusu tarafından ve yapılan bağışlarla yürütülen bu etkinliğin bu sene ikincisini yapıyoruz. Festivalle ilgili bilgiyi http://www.nazimhikmetpoetryfestival.org sitesinden bulabilirsiniz. Geçen seneki festivalle ilgili bilgiye http://www.nazimhikmetpoetryfestival.org/index.php?id=12 adresinden ulaşabilirsiniz.”
***
Pelin Bali’nin sözünü ettiği “Nâzım Hikmet Şiir Festivali”nin ikincisi, bugün, “Page-Walker Arts & History Center, Cary NC” adresinde yapılıyor.
Nâzım Hikmet düşmanlığını meslek edinmiş Türk “milliyetçi-mukaddesatçıları”nın öngörüsü böylece bir kez daha fos çıkmış oluyor. ABD gibi anti-komünist bir ülkede Türk ve ABD’li şiir severler, bu yıl, onun adına ikinci kez toplanıyorlar. Şiir yarışmasına, Alaska’dan Malta’ya, İngiltere’den Türkiye’ye kadar bir çok ülkeden 175 şair katılmış, 500’den fazla şiir gelmiş. 10 finalistten biri Kadir Has Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan bir ABD’li.
Berlin Duvarı yıkılıp Komünist Blok dağılmadan önce Nâzım Hikmet, Pablo Neruda, Yannis Ritsos, Nicolas Guillen, Rafael Alberti gibi şairlerin büyüklüklerini ideolojilerine ve resmi parti propagandalarının etkisine bağlarlardı. Bu sav da boş çıktı. Eski sovyetik halklar eskisi kadar şiir okumuyorlar belki. Ama bu şairler şairliklerinden hiçbir şey yitirmediler.
***
Nâzım Hikmet bir komünist olmasına karşın bizim için büyük bir şair ve büyük bir insan! Çünkü büyük bir yurtsever! Ne hapishanede, ne de yurt dışında sürgünde, ülkesi, halkı ve tarihi hakkında tek bir olumsuz cümle söyledi. Sadece düzeni ve hükümet eden iktidarları eleştirdi. Yani günümüzün naylon demokratlarına, dönme liberallerine hiç mi hiç benzemiyor.
Nâzım Hikmet bütün çağların en büyük şairlerinden biri! Çünkü bir öncü, devrimci ve yenilikçi. Türk şiirini dönüştüren en önemli etken-şair. Bugün onun şiirini dinleyen ABD’liler kendi şairleri Walt Whitman’ı, Ezra Pound’u, Allan Ginsberg’i düşünecekler.
Kuzey Carolina (NC) Amerikan-Türk Derneği’ni ve festivalin düzenleyicilerini (Buket Aydemir, Pelin Bali, Erdağ Köknar, Mehmet Öztürk, Birgül Tuzlalı) kutlarım.