TÜRK SOLU’NUN SERENCAMI ÜZERİNE (1)

DURUMUN VAZİYETİ

Canı sıkılanların, aklına ve kalemine güvenenlerin, kendini dev aynasında görenlerin en sevdiği konu : Türk Solu ! Türk solu, sol politika olarak, sol politikacı olarak neden adam değil, neden adam olmaz, CHP sol değil gerçekte faşist bir partidir, solun önderleri ve CHP’yi yönetenler yeni dünya düzenini ve liberalizmin zaferini anlamamıştır, sol ve CHP halkı anlamamıştır, halkın dilini ve derdini bilmez, halkın nabzını tutmayı beceremez!….
Falan ve filan!…
***
Bu iddiaların gerçeklerle uzaktan bile olsa hiçbir ilişkisi yoktur. Çok bilmişlik vehimlerinden başka bir şey değildir.
Sol bunca demokratik, insancıl, haksever ilkeleri savunmasına karşın, halk neden sol partilere oy vermiyor da gidip sağ muhafazakar ve İslamcı partilere oy veriyor?
Bence, bu sorunun şimdiye kadar sadece sol ile ilgili bölümüne yanıt arandı, sağ ile ilgili bölümünün neden ve gerekçeleri üzerine derinlemesine düşünülmedi.
Bu yazı ile, herkesi sorunun sağ ile ilgili bölümü üzerine düşünmeye davet ediyorum.
***
Dünya ülkelerinde bulunmuş, yaşamış ve gezmiş olanlar gözlerini kapatıp biraz hayal etsinler: Türk kasapları, garsonları, çiftçileri, muhasebecileri, meslek erbabı, kısacası halkı, dünyanın öteki ülkelerinde yaşayan benzerlerinden farklı mı? Bence farklı değil.
Farklı olanın ne ve neler olduğunu yazayım size:
1.Elitler (mesleki, yönetici, politikacı, entelektüel, din adamı),
2.Kapitalizmin düzeyi,
3.Ulusal varlık ve çıkar bilinci,
4.Sınıf bilinci,
5.Din,
6.Toplumun yapısı (geleneksel yapı ile çağdaş yapı çelişkisi içinde).
***
Aslında bu yazının içerdiği soruların yanıtını ekonomistlerin ve sosyologların araması gerek, ama kimi sosyologlar “Modern Mahrem” gibi işin magazin sayfalarıyla uğraşıyorlar.
Bütün sosyolog ve iktisatçılarımıza soruyorum:
Dünyanın neresinde sınıf bilincinden yoksun, milliyetçi ve dinci işçi sendikaları var, hiç düşündünüz mü?
Türkiye’de var. DİSK’in ve TÜRKİŞ’in karşısındaki HAKİŞ ve türevleri.
Örneğin Sağlık İş Sendikası, sağlıktan çok İslami yorumlarla uğraşmıyor mu ? (Başkanı hemen bir protesto gönderir bugün bana).
***
Dünyada çalışan ve emekçi sınıfların sınıf bilinci ve ideolojinin zincirlerinden (!) kurtulduğu yazılmaktadır 1990’dan bu yana. Ekonomistler, sosyologlar, uluslararası ilişkiler alimleri, Avrupa Birliği uzmanları hep bunları yazmışlardır.
Öğrenci ve işçi dayanışmasının en son örneklerinin ortaya çıktığı Fransa olayları, bizim alimleri yalanlamış, yalancılıklarını kanıtlamıştır: Ulusal ve sosyal devlet bilinci henüz ölmemiştir.