TÜRKİYE’DE BİR SİYASAL TOPLUM VAR MI ?

Geçen Pazar günü (28 eylül) yayınlanan yazımda bir “ma” hecesinin eksik yazılması anlamın yarısını tersine çeviriyor. Cümle şöyle yayınlandı : “Bir sol parti halkın siyasallaşmasına, geri kalmasına yol açan değerlere neden saygı göstersin ?”
Cümlenin doğru yazılışı şöyle olacak : “Bir sol parti halkın siyasallaşamamasına, geri kalmasına yol açan değerlere neden saygı göstersin ?”
Aynı yazı şöyle bitiyordu : “Siyasal toplum (siyasetçi toplum) sağlıklı siyasetin ve demokrasinin garantisidir ! Türkiye’de bir siyasal toplum var mı ? Buna geçerli bir cevap arayacağız !”
***
Arayalım : “Efendim, CHP ve genel olarak sol elit halkı küçük görüyor, ona yukardan bakıyor !” Bu 1940’lardan itibaren sağcı politikaların tepe tepe kullandığı, istismar ettiği bir önyargı sloganı. Acaba gerçek böyle mi ?
“Ben odunu aday göstersem milletvekili seçilir !” diyen kim ? Ünlü demokrat partinin genel başkanı ve tek başbakanı Adnan Menderes. Halka saygı bu cümlenin neresinde Allahaşkına ?
Halka “Ulan, ananı al git, terbiyesizlik etme !”, halkın şehitlerine “kelle” diyen kim ? AKP’nin genel başkanı ve biricik başbakanı Recep Tayyip Erdoğan !
“Terbiyesizlik etme, kalk ayağa, sus !” diyen kim? AKP’nin ağır toplarından Bülent Arınç !
Konuşmalarında küfür, hakaret ve argo sözcükleri tercih eden, cümlelerinde “Nokta nokta” formülünü kullanan kim ? AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat !
Yandaşlarına birer seçmen gibi değil de “tarikat müridi” muamelesi yapan kimler ? AKP yöneticileri !
CHP ve sol partilerin yöneticilerinin ağzından bunların benzeri bir cümle ve sözcük duydunuz mu ? Öyleyse halkı küçük gören, seçmen halka yukardan bakan, halkın ağzı bozuk olduğunu ileri süren kim ?
***
AKP Genel Başkan Yardımcılarından Şaban Dişli yaptığı yolsuzluğun ortaya çıkması üzerine görevinden istifa etmek zorunda kalıyor. Öteki Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat hakkında hayali ihracat, nüfuzunu kötüye kullanmak gibi ciddi iddialar var. Ne yapıyor Dengir Fırat ? İddia sahibi ile televizyonlarda münazara ve münakaşa yapıyor, iftiraya uğradığını ileri sürüyor. İftiraya uğrayan ne yapar ? Yargıya gider, iftira edenden hesap sorar, tazminat davası açar. Dengir Fırat neden yargıya başvurmuyor ?
AKP Almanya’daki Deniz Feneri davasını görmezlikten geliyor, Deniz Feneri davasının Türkiye’deki Deniz Feneri ile ilişkili olduğunu ileri süren Alman yargıcın iddiasını duymazdan geliyor.
Görevine AKP tarafından atanan RTÜK Başkanı Zahit Akman’ın Deniz Feneri Derneği yolsuzluğu ile ve başka yolsuzluklarla ilişkili ve bunların sorumlusu olduğuna dair ciddi iddia ve kanıtlar var. Ama AKP Zahit Akman’ı görevinden almıyor.
***
Hiçbir siyasal parti, hiçbir iktidar seçmene karşı böyle vurdum duymaz davranamaz ! Bu da Türk toplumunun bir siyasal toplum olmadığını, dinsel inançlar cemaatinden oluştuğunu gösteriyor. Bir de etnik cemaatler var tabii. Çoğul ve çoğulcu siyasal toplum nerede ?