YÜREK YANGINI

Üç gündür Paris’teyim. Eski mahallem Montparnasse’ta. Ama aklım dün yayınlanan yazımda, o yazının geri planında duran çarpıklıklarda.
Ülkemin bir gazete yazarı, Müslümanlıkları sözden ileri gitmeyen, vergi vermeyen, kaçak işçi çalıştıran, sigorta aidatı ödemeyen bir güruhu eleştirdiğim için beni jurnal ediyor. Bu ülkede gerçek olsun Müslümanlar, sözde sözde olsun Müslümanlar vergi kaçırmıyorsa, trilyonlarca tutan vergiyi kim kaçırıyor? Sadece Aleviler mi, gayri müslimler mi? Herkes aklını başına toplasın. Kimsenin hassasiyeti dokunulmaz değil!
***
Yazıyı yazarken gözüm arada bir pencereye gidiyor. Tüllerin arasından Le Dôme Kahvesi görünüyor. İyice turistikleştiği, dekor değiştirdiği için gitmiyorum artık.
Yazıyı sürdürmek için boş gözlerle bakarken kafamın içinde 1987 yılında Cezayir’e yaptığım yolculuğun görüntüleri beliriyor. Oran kentinin Es-Senia Üniversitesi Yabancı Diller Enstitüsü’nün düzenlediği toplantı.
Kaldığımız El Andalouse tatil merkezinden Es-Senia Üniversitesi’ne giden otobüsteyiz. Elimde Yeni Düşün dergisi var. Okuyorum. Yanımda oturan Cezayirli öğretim üyesi hanım da izliyor dergiyi. Paris Sorbonne’da Dilbilim ve Göstergebilim doktorası yapmış çok değerli bir eleman. Omuzuyla dürtüp, “Kim bunlar?” diye soruyor. Zamanın Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve birkaç bakanı olduğunu söylüyorum.
Çok şaşırıyor. Ben de şaşırmasına şaşırıyorum.
Böyle bir karikatürün Türkiye gibi Müslüman halkın yaşadığı bir ülkede yayınlanabilmesine şaşırdığını söylüyor.
Bizde cunta dönemlerinde de generallerin karikatürünün yayınlandığını söylüyorum.
***
Hükümeti, devleti suçlamayalım hemen: Halkın ana gövdesi ne kadar demokratsa hükümet o kadar demokrattır. Her yerde bu oranı tutturabiliriz.
Ancak şunu söyleyeyim. Türkiye’de Adnan Menderes hükümetleri, Süleyman Demirel, Turgut Özal hükümetleri ve öteki sağcı hükümetler ve koalisyon hükümetleri halkın ana gövdesinden çok daha demokratiktir.
Başbakan’ın karikatürünü yapabilirsiniz, ama mahalle kabadayısının karikatürünü yapamazsınız.
İlerici hükümetler halkı geliştirmek için özel eğitim programları uygularlar ve o zaman toplum mühendisi damgası yerler.
***
Eleştiriye en kapalı kesim, ülkemin sözde ve cahil Müslümanları. Bunlardan biri bana ileti göndermiş, “Siz Müslüman mısınız, dönme misiniz, Yahudi misiniz, nesiniz, ataist misiniz? Ne hakla Müslümanları karalıyorsunuz? Önce Müslüman olun, sonra eleştirin!”
Okura şöyle cevap verdim: “Katilleri eleştirmek için katil mi olacağım, hırsızları eleştirmek için hırsız mı olacağım?”
Anladığını sanmıyorum. Belki Sabah yazarı Ergun Babahan anlamıştır!