300 YTL’LİK SEÇİM PAKETİ VE AKP’NİN 22 YOLSUZLUĞU

13 temmuz günü yayınlanan “AKP’nin Müslüman Kardeşler Demokrasisi” başlıklı yazıma bir hanım okur çok kızmış, AKP’nin avanta paketlerini eleştirmemi eleştiriyor.
Bir hükümetin ilk işi işsizlere iş alanı açacak uygulamalar yapmak ve iş bulmaktır. Başbakanlık’a bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın yazın sıcağında kömür dağıtması ise düpedüz yasa dışıdır
***
AKP’nin ilçe örgütleri aracığıyla dağıtılan 300 YTL tutarındaki yardım paketlerinde 15 paket makarna, 2 tür reçel, 3 büyük paket çay, 1 teneke peynir, 5 kiloluk sıvı yağ, 2 kutu salça, 6 kilo şeker, 5’er kilo pirinç, nohut, fasulye, mercimek, zeytin, çamaşır ve bulaşık deterjanı, banyo ve el sabunları bulunuyor. Bu kez sadece yoksul kesime değil, kirada oturan ve bir maaşla geçinen ailelere de yardım paketi dağıtılıyor.
Avanta bu kadarla kalmıyor. AKP hükümeti işçiye zam, belediye borçlarının ertelenmesi, çiftçilerin kefaletten doğan borçlarına af, konut edindirme yardımı ödemeleri, fındık üreticisine destek gibi uygulamalarla da vatandaşın gönlünü almaya çalışıyor. AKP, seçim öncesi ilk olarak çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne kefaletten doğan borçlarına af getirdi. Bu alacaklar hazine tarafından karşılanacak. Bir başka gönül alma operasyonu da sıfır faizli sulama kredisi. Haziran ayı başından itibaren de bitkisel ürün primleri ödenmeye başladı (Cumhuriyet, 10 Temmuz 2007).
Oyların ve vicdanların satın alındığı seçime, seçimden başka her şey denir. Acaba Avrupa Birliği ne diyor bu işe ? AKP hangi kaynakları kullanarak oy satın alıyor ? AKP bu koşullarda seçimi kazanırsa sonuçlara saygı duymak zorunda mıyız ?
***
CHP “Ülke soyulurken vatandaş yoksullaşıyor… AKP ve yandaşları kazanıyor” başlıklı bir broşür hazırlamış. Broşürde AKP’nin 22 ayrı yolsuzluğu şu başlıklar altında sıralanıyor:
1.Ayda 9 milyar lira ile geçinemeyen bir başbakan, 2. Naylon fatura düzenlemekten sanık bir Maliye Bakanı, 3.Bir arsa satışından bir trilyon kar eden ama vergi vermeyen Maliye Bakanı, 4.13 günde 219 yol ihalesi, 5.Yeşil kartlı AKP’li müteahhit, 6.Hortumcular VIP salonunu kullanmaya devam ediyor, 7.Hortumcu helikopteriyle hortumcu köşküne giden bir başbakan, 8.İhalesiz 2 milyon dolarlık iş alan AKP’li , 9.Hortumcudan pahalıya al, yandaşlarına ucuza sat, 10.Devletin 51 milyon dolarlık fabrikası, AKP yandaşlarına 1,1 milyon dolara satıldı, 11.Ver ihaleyi kap milletvekilini, 12.İçişleri Bakanı’nın işbitirici oğlu, 13.İhaleye fesat karıştıran Milli Eğitim Bakanı, 14.Özelleştirme yağmasına örnek, 15.Yağmaya devam 4.5 ayda 4 misli kar, 16.Ulaştırma Bakanı’nın oğlu nasıl gemi sahibi oldu ? 17.AKP’nin ulusal yolsuzluk markası : OFER, 18. AKP’nin yerel yolsuzluk markası : ALİ DİBO, 19.Bir Başbakan dokunulmazlıkların kaldırılmasını neden istemez ? 20. AKP neden yolsuzlukların üzerine gidemiyor ? 21.AB Türkiye’deki yolsuzluklar konusunda ne diyor ? 22. AKP’nin yolsuzluklarını, AKP milletvekilleri nasıl itiraf ediyor.
***
Bir kısım işadamı yukarıdaki koşullara karşın, istikrar için, AKP’nin seçimi kazanmasını istiyor. Seçimden sonra kendilerine sorularım olacak. Kendilerine bireysel solcu diyen Radikal 2’ciler ile Cihangirligiller CHP’ye karşı AKP’yi destekliyorlar. Buna karşılık TKP (Türkiye Komünist Partisi) Genel Sekreteri Kemal Okuyan da “Solcunun eskisi olmaz. Solcunun eskisi bugünün sağcısıdır” diyor.