AKP PEK TUHAFTIR…

ERBAKAN

İş adamı kılıklı semiz adamın biri otomobil sürmekte ve aynı zamanda arabanın radyosundan “Reeecep Tayyiip Erdugannn” diye bir türkü dinlemekte ve de “Reeecep Tayyiip Erdugaaan” diye nakarat tutturmakta. Gıcır gıcır bir adam, giyim-kuşam tırıp, moderen. Başındaki sarık da kusursuz, sakız gibi beyaz.

Erbakan Hoca’nın “Sakallı Hüsnü, Sakallı Hüsnü ver ar yu more going?” dediği muhteremmiş bu zart.

İnternette bir şey ararken, karşıma çıktı bu video. Erbakan Hoca bir harika, değme aktör eline su dökemez. Video 4+X+W+4’lük bir ehl-i meslek işi.

Biraz aşağıda bir başka video: Ehlisünnet TV imalatı. Bir otomobil içine iki kişi kurulmuş. Soldaki konuşkan adam sürücü mü değil mi belli değil. Arabanın arka ve yan penceresinden başka arabaların farları geçiyor. Araba hareket halinde izlenimi  vermek için. Çekim acemi işi.

Soldaki konuşkan kişi, “Biz peygamber efendimizin sakalına hakaret ettirmeyiz arkadaş!” diyor. “Vallahi, davamız uğruna adamı öfeleriz!” anlamında. Bir gazeteye gönderme yapıyor.

SAKALLI HÜSNÜ 2
İNTERNETTE SAKALLI HÜSNÜ

Öteki adam da aynı havada, “Peygamber efendimizin sakalına kimse laf söyleyemez!” diye rol alıyor. Bir “Matruş Mesut”tan söz ediyorlar yani “Sakal traşlı Mesut”tan.

İyi de kim Peygamber Efendimiz’in sakalına hakaret etmiş? Kimse! Erbakan Hoca, Sakallı Hüsnü denen bir âdemle dalga geçiyor. Tam anlamıyla “Vay, sen bana ördek dedin!”lik bir durum. Adamın biri orta yere “Yağmur yağacak!” demiş de… Yağmur yağacak, bu birikintisi olacak, su birikintisine ördek gelecek…

Anladığım kadarıyla Saadet Partisi ile AKP arasında bir video atışması. Erbakan Hoca’nın dalga geçtiği “Sakallı Hüsnü” AKP’yi temsil ediyor. Öteki arabadaki iki acemi de AKP’nin ve zihniyetinin savunucusu.

Bu iki video tam anlamıyla bir anaokulu  müsameresi olarak kabul edilebilir. (TRT televizyonlarının kuruluş yıllarında TRT Televizyonları Program ve Yayın Planlama Müdürü olmanın yetkisiyle konuşuyorum). Ama asıl rezillik bir başka, AKP ile doğrudan ilgili. Bana gönderilen “Eşref Ziya Terzi-Başbakan Erdoğan Marşı ve Klibi”ni izledikten sonra yazıyorum bunu. Böylesine rezil bir propaganda yöntemine hiçbir rejim baş vurmamıştır. Ne Alman Nazileri ne de İtalyan Faşistleri saptırma ve duygu sömürüsü bağlamında eline su dökebilir.

***

AKP, lideri, ileri gelenleri, parti üyeleri, partizanları, yandaşları hakkında yazmak son derece kolay ve o nisbette de zor.

Düşünsenize: YSK tarafından birkaç gün önce cumhurbaşkanı seçildiği kabul edilip ilan edilen; başbakanlığı ve milletvekilliği düştüğü için şu anda boşta gezer durumunda olan bir numarası R.T.Erdoğan, 28 Ağustos’ta yapacağı cumhurbaşkanlığı yeminine kadar her an tutuklanabilir. Çünkü, şu anda TBMM’de hakkında onlarca fezleke var. Çoğu İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı’ndan kalma akçeli suçlamalarla ilgili.

SAKALLI HÜSNÜ 1
İNTERNETTE SAKALLI HÜSNÜ VE ARKADAŞLARI

İkinci adamı Abdullah Gül’e gelince: O da Refah Partisiyle ilgili “Kayıp Trilyon Davası” yüzündan, cumhurbaşkanlığı koltuğunu R.T.Erdoğan’a teslim ettiği an tutuklanabilir.

Üç dönemlik milletvekillerinin büyük bir bölümü, parti tüzüğünde gerekli değişik yapmazlarsa, 2015 genel seçimlerine katılamayacakları ve dokunulmazlıklarını yitirecekleri için, onlar da tutuklanıp yargı önüne çıkartılabilirler

Sanki siyasal parti değil de suçlular alayı!

Bu ahbap çavuşların, göğüslerini kabartarak, gözlerini süzerek, dudaklarını büzerek söyledikleri  ve onunla iftihar edip öğündükleri bir düsturları, şiarları, mottoları var: “Ortak Akıl”.

Ortak Akıl’ı karpuz kamyonu sanıyorlar. Yani: Bir AKP’linin aklı bir karpuz olup bir koltuğa sığar; bin AKP’linin aklı 1000 karpuz eder. İnsan beyni karpuz olmadığı için bu hesap yanlıştır. Kaç kez yazdım: Ortak akıl, akılsızlıktır.

Ortak aklı dahiyane akıl sanan AKP’liler için yeni bir tanım sunacağım.

ORTAK AKIL: Aynı düşünceyi paylaşan insanların içlerinden birinin düşüncesini paylaşması, peşinden gitmesi.

Ortak akıl ancak ve sadece dikta rejimlerinde, totaliter rejimlerde olur. Liderin talimatı, düşüncesi, buyrukları herkesin programı olur, herkesin aklı olur. AKP’de de tek bir akıl vardır, o da R.T.Erdoğan’ın aklıdır. Bu akıl nasıl bir akıldır?  Onu şimdilik bir yana bırakalım ama gene de bir özelliğini belirtmeden geçmeyelim: Anayasa Mahkemesi, Danıştay, Yargıtay, Sayıştay; Anayasa, babayasa, yasa, kanun, genelge, tüzük-büzük, mahkeme kararı tanımayan Sünni Müslüman bir akıldır bu! Ve bu akıl, bu özelliklerinden dolayı son derece mağrur ve mutludur! Örneğin, Atatürk Orman Çiftliği’e yasa dışı yaptırdığı Ak Saray’ın durumu Danıştay tarafından yasadışı bulunup yapımı durdurulduğu halde, “Ben Danıştay kararı falan dinlemem!” demiştir. İnşaat devam etmektedir.

Başbakan R.T.Erdoğan bu davranışı ile, vatandaşı yasaları tanımamaya teşvik etmektedir.

Yahu, bu ne biçim devlet düzenidir? Bre  bu ne biçim bir hükümettir?

Yüksek Seçim Kurulu’nun cumhurbaşkanı seçimi sonucunun Resmi Gazete’de yayınlanmamasına ne demeli? Yayınlatmayan da boşta gezer R.T.Erdoğan!

Yaptığı yasa dışı işler Everest yüksekliğine ulaştı. Önünde tek seçenek var. Cumhurbaşkanlığı makamında ebediyen kalmak. Oradan indiği anda hali harap!…

Başına gelecekleri 78 yaşını süren ben bile görebilirim.

***

Bir KONSENSÜS tanımı: Farklı ve zıt fikirli olan insanların bir konuda uzlaşması. Ortak Akıl’cı AKP ve R.T.Erdoğan’ın birileriyle konsensüse varması olanaksız.

ÖZDEMİR İNCE

19 Ağustos 2014