AKP’NİN MÜSLÜMAN KARDEŞLER DEMOKRASİSİ

AKP’nin hükümet icraatını pazarladığı “Alnımızın Akıyla 4 yıl 8 ay, 19 gün. Her şey Türkiye için” başlıklı broşür elimde olmadığı için Güngör Uras’ın “AKP icraatını satıyor” (Milliyet, 7 Temmuz 2007) başlıklı yazısından yararlanacağım.
AKP’nin başarı olarak sunduğu konulardan bazıları şunlar:
• 1.2 milyon aileye ücretsiz kömür verdik. Aile başı en az 500 kg’den 4.3 milyon ton kömür dağıttık.
• Yoksullara bayramlarda 330 milyon YTL gönderdik.
• 78 aşevinde her gün 70 bin kişiye sıcak yemek yedirdik.
***
Gazetelerde haziran ve temmuz sıcaklarında seçmenlere kömür dağıtma sahnelerinin fotoğrafları var. Dağıtılan paralar, erzak paket ve çuvalları…
Burada iki önemli sorun var : Ücretsiz kömürün, 330 milyon liralık bayram harçlığının, her gün 70 bin kişiye dağıtılan yemeğin parası kimin kesesinden çıkıyor ? Devlet hazinesinden ve belediye bütçesinden mi, yoksa AKP’nin kendi kasasından mı ?
AKP’nin kendi kasasından ise, AKP bu parayı nereden buluyor ?
Devlet hazinesinden ve belediye bütçesinden ise, bu işlem yasa dışı değil mi ?
Kömür dağıtılan vatandaşlar kim, bayram harçlığı verilen yoksullar kim ?
Her gün sıcak yemek verilen 70 bin kişi kim ?
Bu işlemler Siyasal Partiler Yasası’na uygun mu ?
Uygun ise 22 Temmuz’da iktidara gelecek partiler bu türden işlemleri yasaklayan maddeler koymalı yasaya. Çünkü bu türden yardımlar bir gün illegal örgütlenmelere yol açabilir.
***
Daha önce de yazdım: Yandaş kazanmada kullanılan maddi yardım ve yatırım, geçmişte Milli Selamet, Refah ve Fazilet partilerinin uyguladığı bir yöntemdi. Şimdi AKP uyguluyor aynı yöntemi. Bu yöntemin kaynağında Mısır’ın Müslüman Kardeşler Örgütü var. Bu yöntemi uygulayan Hamas ve Hizbullah örgütleri de Müslüman Kardeşler’in türevleri.
Amaçları toplum içine kendi toplum modellerini yerleştirmek. Bunun için yardım örgütleri kuruyorlar, işyerleri açıyorlar, okul ve hastaneler kuruyorlar. Böylece kendi zihniyetlerini ve yaşam tarzlarını içinde bulundukları toplumların içine yerleştiriyorlar. Sıra daha sonra kendi silahlı örgütünü kurmaya geliyor. Son aşama ise Hamas’ın Gazze’de yaptığı gibi iktidara el koymak.
Gerçekler böyle. Ama bakıyorum, AKP’nin Müslüman Kardeşler Örgütü’nü model aldığı yöntemi övenler var, ama benden başka kimse eleştirmiyor. Tehlikeyi işaret etmiyor.
Ciddi iktisatçılar, AKP saltanatında Türkiye ekonomisinde kar-faiz-rant gelirlilerinin lehine geliştiğini, tarım ve ücretli kesime ise büyümeden pay düşmediğini söylüyorlar. Tarım ve sanayi kesimlerinde mesleksizleşmenin, işsizliğin giderek arttığını biliyoruz. Bunun sonucu olarak toplumun alt katmanlarında gelir dağılımı daha da bozuluyor.
Bu bozulma, AKP’nin ekonomik politikasının başarısızlığını kanıtlıyor. Bu başarısızlığı doğal ekonomik yöntemlerle başarıya dönüştüremediği için sadaka yöntemine baş vuruyor. Sadaka yöntemi ise demokrasi ağacının köküne kibrit suyu döküyor.