AKP’YE CUMHURBAŞKANI ADAYI SEÇMEK KONUSUNDA TAVSİYELER

Galiba 19 mart günüydü. Hürriyet İnternet Servisi’nden telefon edip Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı’na aday olup-olmayacağını sordular. Anket yapıyorlarmış. Daha sonra, zaten, anket sonuçlarını yayınlamaya başladılar.
Kendilerine, R.T.Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı’na aday-olup olmamasıysa ilgilenmediğimi, adı geçen kişinin cumhurbaşkanlığına adaylığına ve AKP’den bir başkasının da adaylığına karşı olduğumu söyledim. Bu konudaki düşüncemi biliyorsunuz: Ölçü Cumhuriyet’in ruh, ideal ve ilkelerine bağlılık. Bu bağlılık konusunda hiçbir AKP’li sınıf geçemez. Hepsi sabıkalı. Bu nedenle de AKP’den aday çıkmamalı.
***
Yazılı basında özel araştırmalar yapılıyor, televizyonlarda özel araştırmalar ve programlar yayınlanıyor: Başbakan, cumhurbaşkanı olacak mı, olmayacak mı ? Oysa asıl araştırma, tartışma ve program konusu başlıkları şunlar olmalıydı : “R.T.Erdoğan neden cumhurbaşkanı olmalı, neden olmamalı”, “R.T.Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olması ülke için yararlı mı, gerekli mi yoksa yararsız ve gereksiz mi, tehlikeli mi, tehlikesiz mi ?”
Gerçekte bu sorulara sakin sakin yanıt aranması gerekirken, kamu karşısında Cumhurbaşkanlığı konulu ortaoyunu oynanıyor. Buna siyaset, buna politika demek mümkün değil. Demokrasi de değil. Bu Türkiye Cumhuriyeti’ni ve devletini hafife almaktan başka bir şey değil. Ve buna kimsenin hakkı yok.
***
Ama AKP inat ediyor. Cumhurbaşkanı’nı mutlaka kendi saflarından, aguşundan çıkartacak. Ve fakat adayı hangi yöntemle seçeceklerini bilemiyorlar. Ama ben AKP’li bir adaya karşı olmakla birlikte, bir marazi muhalif olmadığımı kanıtlamak için kendilerine bazı tavsiyelerde bulanacağım:
Bizim kültür geleneğimiz içinde “Padişahın kızını almak” yarışmaları var. Ok atmak, topuz sallamak, vb.,.. Rakip çıkmayacağı için R.T.Erdoğan kazanır.
“Herakles’in On İki İşi” yarışması da diyeceğim ama Yunani pagan kültürüne girdiği için olmaz gibi. Ayrıca on iki işten biri “Erymanthos yaban domuzu” işi. Dini bütün AKP’liler domuzla karşılaşmak istemez.
On İki İş’ten biri de “Augias’ın Ahırları”nın temizlenmesi. Gübre temizlemek falan… Cumhurbaşkanı olacak zata yakışmaz…
Biz böyle entelektüel, mitolojik yarışmalardan vazgeçip daha avami yarışma ve seçimlerden söz edelim: Örneğin: En fazla çiğ köfte ya da lahmacun yemek. Ayran ve….(ayrandan başka seçenek yok) içmek. Örneğin: Pentatlon ya da dekatlon yarışması yapmak. Penaltı çekmek… Kura çekmek… Papatya falı…
***
Sakın işi hafife aldığımı, dalga geçtiğimi sanmayın. AKP ve başkanı R.T.Erdoğan’dan daha ciddiyim. Çünkü yarışmalı, tartışmalı birçok seçenek öneriyorum. AKP ve “Sayın” genel başkanı, Türk halkına körebe oynatıyor.