AVRUPA BİRLİĞİ’Nİ KIZDIRACAK İŞLER

1926’da kurulan Kâmil Koç Otobüs Şirketi sadece Avrupa Birliği’ni değil yedi düveli kızdıracak işler yapıyor : 45 x 70 cm’lik bir 2008 duvar takvimi yayınlamış ki ne takvim ! Atatürk’ün hiçbir yerde yayınlanmamış 12 fotoğrafı.Olağanüstü bir estetik kalite. Bir de masa takvimi var. O da 12 yaprak. Masa takvimindeki Aralık 2008 fotoğrafının estetik ve anlamsal değerine, güzelliğine paha biçilemez : Atatürk ile gözlüklü, sakallı, kasketli bir emekçi karşı karşıya. Yüzlerdeki ışık, arka plan derinliği, dahiyane ! Ben kutlarım, ama…
***
Birkaç yıl önce Yolculuk Şiirleri Antolojisi yayınlayıp yolcularının hizmetine sunan Kamil Koç Otobüsleri, THY’nın Skylife dergisini kıskandırmak için Yolculuk adlı imrendirici bir aylık dergi de yayınlıyor. Koltukların arkasına koydukları bu güzel, içerikli dergiyi bana da gönderiyorlar. Ben kutlarım, ama…
“Sana ne be kardeşim, kültür ve edebiyat işleri sana mı kaldı ! Memleketin Kültür Bakanlığı var ! Sen şirketten çay dağıt yolcularına !” diyecek bir zihniyet de vardır ve o zihniyet hızını alamaz : “Bu kadar ukalalık yetmiyormuş gibi şimdi bir de takvim çıkarmışlar. Milletim bu takvimi duvarlarına asarsa, her ay sonu bir fotoğrafı çerçeveletip sergilerse, ne olacak ? Bunca Atatürk fotoğrafı duvarları işgal edip görüntü kalabalığı yaratırken al sana yenileri. Bir pundunu bulup daha matbaadayken el koymalıydı hükümet. Ama o günleri de göreceğiz inşallah !”
***
Türkiye’de bütün devlet dairelerinde, azınlıklarınki de aralarında olmak üzere bütün okullarda, birçok evde, iş yerlerinde, kahvelerde, meyhanelerde Atatürk’ün resimleri var. Bu resimlerin arasında zevksiz olanları da var.
Kanun ve kararname zoruyla mı asıyor millet Atatürk fotoğraflarını ? Hayır ! Kendi rızasıyla, sevgisiyle, aşkla, gelenek ve göreneğiyle. Nazar boncuğu gibi !
Ama bu görüntü bütünlüğüne karşı Avrupa Birliği ! Görüntü kirliği yarattığı türünden bir estetik kaygı ile mi ? Hayır, bu muhalefetin gerisinde ideolojik ve siyasal kaygılar var : Atatürk tam bağımsızlığın, ulusal devletin, antiemperyalizmin ve özgürlüğün simgesi !
Atatürk fotoğraf ve resimlerini aşkla duvarlarına asmış olan bu insanlar, kanun ve kararname ile mi indirecekler bunları ? Despotizm olur bu ! Türklerin bu resim ve fotoğrafları kendiliklerinden indirmeleri için Atatürk’ün itibarsızlaştırılması gerekiyor. Avrupa Birliği ve AB’nin Türk lejyonerleri işte bunun peşinde. Kime ne zararı var fotoğraf ve heykellerin ?!
***
Benzin ve mazot kokan Kamil Koç otobüs firması kendi haline bakmadan, Atatürk’ü, padişahlığa ve halifeliğe son vererek halkın geçmişini yok eden diktatör, halkın duyarlıklarını ve dinsel bağlarını köreltmeye çalışan dinsiz, Türkiye’nin gelişip ilerlemesine engel olan statükocu, kurduğu halk ordusuyla demokrasinin gelmesini geciktiren despot sayan anlayışlara karşı çıkıyor. Ve böylece AB’yi, emperyalizmi, ulusal devlet düşmanı postmodern ideolojiyi, tarikatları, tekke ve medreseleri karşısına alıyor.
Bu kafayla giderse holdingleşemez, herhangi bir ihale kazanamaz ! İflas ettirilmezse haline şükretsin ! Atatürklü takvim vereceğine, Mızraklı İlmihal ile hacı yağı dağıt be kardeşim !