BOK BOK OLDUĞUNU BİLMEZ

İlber’i  (İlber Ortaylı) üniversite öğrenciliğinden bu yana tanırım. Özellikle de Sina Akşin’e asistan durduğu zamanlardan beri. Dost dergisine  Suriye tiyatrosu üzerine yazılar yazardı.

Bende bir e-maili vardı. Silinmiş. Bu nedenle ve ülkeden uzaklarda bu yazıyı yazıyorum.

E-maili olsaydı, kısa kesecektim.  (E-postasını bilen varsa, bu yazıyı ona göndersin, lütfen!)

Önce, “Bok” sözcüğü şanlı bir sözcüktür. Fransızlar “Bok” (merde) sözcüğünü çok severler ve sık sık kullanırlar. Kullanmayanı da yoktur. “Merde” isminden “Emmerder” fiilini türetmişlerdir ki “kızdırmak, can sıkmak, bunaltmak” gibi anlama gelir ama ben Türkçeye “Kafa sikmek” diye çevirmeyi severim. Hem argo hemi de entelektüel bir sözcüktür Fransızcada; filozoflar da kullanır, bakanlar da, hem çirkin hemi de güzel kadınlar… Sınıfı olmayan bir sözcüktür.

İlber, yeni bir cumhuriyet kurmak isteyen budala tayfasına “bok kurarsınız” demiş. Demiştir! Ve iyi de etmiştir!

“Böyle fikir tartışması yapılmaz!” diyen yavşakları da okudum. “Bok!” son derece düzeyli ve entelektüel bir sözcüktür.

Bundan daha entelektüel bir tersine değerlendirme (tersinleme)  olamaz.  Bu türden yaratıklara en hafifinden “Nah, kurarsınız !” denilebilir ve bu arada işaret ve orta parmak arasına baş parmak sokulur ve el bilekten aşağı yukarı sallanır.  Çok da iyi olur!

Ne tarih biliyorlar, ne coğrafya ne de yurtbilgisi… Bu adamlara binlerce sayfalık cehaletlerini yüzlerce sayfalık  yeni yazılarla, gerçekler ve doğrularla mı anlatacaksınız? Bunların bilgiyi algılayacak, anlayacak yetenekleri yok ki… O zaman, küçük bir jest ve katı bir sözcükle bütün gerçeği anlatırsınız… O zaman anlarlar!

Bir yığın soytarı çıkmış meydâne, biri ötekinden tıntın da tıntın… 1923 Cumhuriyeti’ni eskitmişler de yenisini kuracaklarmış… Bunlar ancak hıyar turşusu kurarlar, Osmanlı tarzı kıyafet defilesi düzenlerler… Ama Osmanlı’nın “Ne” olduğunu bilmezler. Öğrenmeleri için İlber Ortaylı’nın Türklerin Tarihi’ni okumaları şiddetle tavsiye olunur.

Yurt dışında duyduğuma göre Papa “Soykırım” sözcüğünü kullanmış. Kimilerine göre “bu” cumhuriyetimizi yıkma girişimi. Böylece Ermenilerin 19.yüzyıl heveslerini uyandıracaklar,  Lozan’da gömülen Sèvres’i mezarından çıkartacaklar.

AKP hükümetinin bulunduğu “nokta”da ülkenin manzarası Osmanlı’nın düşkün haline benzemekte. Bütün çakallar ve sırtlanlar aportta beklemekte. Ama AKP hükümeti toplumu Arap tarzı İslamlaştırmakla uğraşıyor. Bu ne gaflettir!

Bir başka gaflet de içerden Türkiye Cumhuriyeti’nin yerine Yeni (!) bir Türkiye kurma hıyarlofluğu! Bu çaba,  Papa ile, Ermeni ile, CIA emperyalizmi ile iş  birliği yapmak anlamına gelmez mi? Gelir, gelir, bal gibi gelir!

İlber’in de bildiği gibi “bunlar” çağdaşlaşmaya, özgürleşmeye karşı, Osmanlı döneminde de Kurtuluş Savaşı’nda da düşmanla işbirliği yapmışlardır. Ama Cumhuriyeti “bok” yıkarlar, “Nah!”  yıkarlar.

NOTA BENE:

1.Yurt dışındaki arkadaşlarım (şairler, romancılar, yazarlar, ressamlar, entelektüeller)  Suriye konusunda Türkiye’yi suçluyorlar. “Suriye’ye geçmeleri  için sınırlarını dünyanın bütün katillerine açtı” diyorlar. Sonra ekliyorlar: “Biz elbette Esat’a karşıyız, ama Al Kaide’ye, ISID’e karşı mücadelesi başka” diyorlar. Ben de “Türkiye’yi ve Türkleri suçlamayın, bu işin failini suçlayın. Dediklerinizi Türkiye yapmadı, iktidar partisi AKP ve Başyüce Erdoğan yaptı, yapıyor” diyorum. Anlaşıyoruz! “Yakında kurtulacağız!”

2.Ermeni meselesine gelince: Soykırım (Genocide) yerine karşılıklı katliam (massacre) deyişini kabul ettirmek  (bu sevimsiz iktidar ile) çok zor. Hele Papa’nın konuşmasından sonra.

3.Kürt meselesi konuşulmuyor ama  MOYEN-ORIENT dergisi “KURDISTAN(S)” (“KÜRDİSTAN(LAR)” diye bir özel sayı yapmış. İçinde derde devadan gayrı her şey var.

4.Siyaset hayatımda razı olacağım orandan daha azla yer almaya başladı. Rilke’nin dediği gibi “Buna bir çare düşünmeli!”

Özdemir İnce

15 Nisan 2015

*****

BENİM İNADIMA OKUYORSUNUZ BU BEŞ PARA ETMEZ YAZIYI. MADEM Kİ OKUYORSUNUZ “BOK VE FELSEFE”Yİ DE OKUYUN BARİ!

ÖZDEMİR İNCE

DÜNYANIN BİR YERİNDE, 20 NİSAN 2016