DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN KÜLTÜR İŞLERİ

10 Şubat günü, gazete santralinin aracılığıyla, Dışişleri Bakanlığı’ndan bir görevli telefon etti. Sinüzit dolayısıyla doktor kapısında beklemekteydim. Bakanlık görevlisi Endonezya’nın Jakarta’sına gidip-gidemeyeceğimi sordu. Bir edebiyat toplantısı varmış. Kendisine durumumu anlattım, “Bana öğleden sonra telefon edin. Gidebileceğimi sanmıyorum ama size başka arkadaşların adını verebilirim” dedim.
***
Görevli akşama doğru telefon etti. Adını sordum söyledi. Konuyu bir kez daha anlattı. Bunun üzerine seyahat koşullarını sordum.
-Yemek içmek Endonezyalılara ait, dedi.
-Uçak bileti?
-Uçak biletini vermiyorlar.
-Peki bileti siz mi veriyorsunuz?
-Hayır biz vermiyoruz.
-Kim veriyor?
-Bileti siz alacaksınız.
-Yani gazetemden izin alıp, çalışma masamdan kalkıp, bir hafta Jakarta’da çalışacağım, taksi paralarını, uçak biletimi, yurt dışı çıkış harcını cebimden ödeyeceğim.
-Evet, öyle.
***
Benim gitmem olanaksızdı ama bu ayrıntıları öneride bulunacağım arkadaşlar için öğrenmek istiyordum.
-Bu durumda ben kimseye Jakarta’ya gitmesini öneremem.
-Neden?
-Çünkü Jakarta’ya gitmek için kimse para ödemez cebinden. Gülerler bana!
-Peki Hürriyet gazetesi sponsor olamaz mı?
-Neden olsun?
-Ülke tanıtımına katkıda bulunmak için.
Ülke tanıtımına daha iyi nasıl katkıda bulunmak mümkün diye düşünürken sustum.
***
-Dışarıya bir müzik topluluğu gönderiyoruz, sponsorlarını kendileri buldular, dedi.
Konuşma iyice saçmalaşmaya başlamıştı.
-Benim bildiğim böyle davetlerin düzenleyicileri her şeyi yüklendikten sonra bir de gün başı kaşe öderler, yani telif ücreti, dedim.
-Biz öyle yapmıyoruz. Bir şairi Kanada’ya gönderdik, parasını kendisi ödedi.
Şairin kim olduğunu sormadım. Ama benimle konuşan görevlinin görevini sordum. “Memur” imiş. Benim bildiğim, eskiden genç diplomatlar yaparlardı bu işleri. AKP döneminde, demek ki bu düzen de bozulmuş.
***
Olay böyle! Ama yazıyı nasıl bitireceğimi bilemiyorum. Son üç yılda misli görülmemiş kalkınma hamlesi yapan panter ülkenin tanıtım kasası bomboş ! Ey ülkenin şair ve yazarları ! Calvin ve Luther’i izleyerek sıkı çalışın ve zenginleşin. Ya da Protestano-İslamize olun! Çünkü AKP hükümetinin din dışı işlere ayıracak parası yok!