FAHMY HOWEIDY DİYE BİRİ

Fahmy Howeidy çok iyi tanıdığım ve hiç sevmediğim Arap aydın tiplerinden biri, ki çoğu Mısır’da bulunur. Siz bizim İslamcıların Fehmi Hüveydi dediklerine bakmayın, Araplar Fahmi Hovaydi der. Peki kim bu zat, kendisini neden yazı konusu yapıyorum?
Şenay Yıldız’ın yapıp Akşam gazetesinde (06.01.11) yayımlanan söyleşinin “Başlarken” bölümünü okurken, içimden “Al sana bir tane daha!” dedim.
Fahmi Hovaydi, İran İslam devriminden sonra Tahran’a giderek Humeyni’yi ilk tebrik eden gazeteci. Irak ve Afganistan konularında kitaplar yazmış. Toplam 17 kitap.
Son yıllarda, yazılarına sansür uygulandığı için, 2008 yılında El Ahram gazetesinden istifa etmiş. El Ahram Mısır devlet ve hükümetinin epeyce resmi gazetesi. Orada açık açık laik düşünceyi savunan bir yazara yer verilmez. Ama ağır İslamcı, Müslüman Kardeşler kafalı kimseler yer alabilir.
“Al sana bir daha!” diye içimden geçirirken bunları düşündüm.
***
Fahmi Hovaydi’yi Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü davet etmiş. Conrad Oteli’nde kalıyormuş. Bendeniz de Mısır’a “şair ve edebiyatçı” olarak üç kez davet edildim. Mart ayında Kahire’ye bir kez daha gideceğim. Özellikle ikincisinden hiç de iyi anılarım yoktur. Her seferinde adımın Özdemir olmasından dolayı sorgulandım: Müslüman mıyım, değil miyim? Özdemir, Müslüman adı değilmiş.
Fahmi Hovaydi’nin çalışmış olduğu El Ahram gazetesinde dostlarım bile var, ama hiç kimse benim Mısır hakkındaki düşüncelerimi sorup bir söyleşi halinde yayınlanmayı düşünmedi. Çünkü yayınlanamayacağını biliyorlardı. Bütün sorularını “Önce laik bir düzene geçin, işleriniz kolaylaşır!” diye yanıtlardım. Bunu da biliyorlar(dı).
***
Akşam gazetesi (08.01.11) yazarı Hüsnü Mahalli, Fahmi Hoveydi’yi tipik bir Mısırlı aydın ve “İslamcı ve katı bir anti-laik” olarak tanımlıyor. Söyleyişi yapan Şenay Yıldız, merak edip Hüsnü Mahalli’ye muhatabının kim olduğunu sorsaydı, daha yararlı bir söyleşi yapabilirdi.
Ama gene de iyi, çünkü bir Mısırlı İslamcı ve laiklik düşmanı bir gazete yazarının ağzından, Türkiye’de bazı çevrelerin ağzının suyu akarak kullandıkları “Yeni Osmanlı Düzeni kavramının yani Neo Osmanlıcılık’ın insanları nasıl kızdırdığını duymuş olduk.
Osmanlı döneminde Osmanlı-Arap ilişkisini zırnık kadar bilenlerin, Arapların bu deyime, bu kavrama yüzlerini buruşturup dudak bükeceklerini bilmeleri gerekirdi. Sadece Araplar mı? Neo Osmanlıcılık’ı duyan Balkan insanları adamı hemen kapı dışarı eder.
***
Fahmi Hoveydi, “Laiklik Türkiye’de din oldu. İlahı da var, peygamberleri de var. Biz demokrasiyi kabul ederiz ama bizim dinimiz İslam’dır. Biz İslam’a saygılı bir demokrasi istiyoruz!” diyor ve ekliyor: “Bu ülkede bazı şeylerin çok hassas olduğunu biliyorum. Biliyorsunuz, bu ülkede Mustafa Kemal Allah gibi. Dini eleştirebilirsiniz ama laikliği eleştiremezsiniz” de diyor.
Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü’nün Fahmi Hoveydi’yi davet etmesinin nedenini anladınız mı? Sadece bu cümleyi söyletmek olamaz mı?