FİDELİO CASTRO VE BEN

Biraz sonra okuyacağınız iki şiiri 30 Mart 1958 günü Ankara’da yazmışım. Bugün 30 Mart 2008 olduğuna göre, tam elli yıl önce. 22. yaşıma girmeme daha altı ay var. Bu iki şiir şu anda, Adam Yayıncılık tarafından 2001 yılında yayınlanan “Bütün Şiirlerim, Birinci Kitap”ın 40 ve 41 sayfalarında yer alıyor. Bu şiirleri yazdığım ve elli yıl sonra sizlerle paylaşma olanağına sahip olduğum için çok mutluyum.
***
[“FİDELİO CASTRO
inerse bir cânım efem o korkunç öykülü dağdan
elleri güzel elleri ıslak gözünde büyüyen incecik orman
budur o budanan bulutların alacakaranlıktaki izleri
bu güneş giysili ak gölgeli var olan halktan
en deniz derinliklere gelir kentlere bir en deli
İsa gölü
Fidelio Castro
geyik boyunlu bir Küba’da”] ***
[“EN
inerse cânım efem o korkunç öykülü dağdan
ıslak gözünde büyüyen incecik orman
budur o budanan bulutların alacakaranlıkta izleri
bu güneş giysili ak gölgeli var olan halktan
en deniz derinlere gelir kentlere bir en deli
öldüğümüz binlerce göle her zaman çıplak deli”] ***
Fidel Castro’nun adını ilk kez, Tevfik Çavdar’ın “Pazar Postası” dergisinde yayınlanan bir yazısında okumuştum. Tevfik Çavdar “Fidelio” diye yazıyordu. Yazının yayınlandığı tarihte Castro ile “Che” henüz dağlardaydı.
“EN”, Muzaffer Erdost’un yönettiği, “İkinci Yeni”ci Pazar Postası dergisinde yayınlanmıştı. Yayınlandığı sayıyı ve tarihi anımsamıyorum. Ancak ben bu iki şiiri yazdığım sırada, 21 Ağustos 1958’in zaferle sonuçlanan saldırı yapılmamış ve diktatör Batista’nın Havana’dan kaçması sonucu iktidar devrimcilerin eline geçmemişti (1 Ocak 1959).
31 Aralık 1958 günü gecesi Havana’nın ünlü bir otelinin salonlarında yılbaşı gecesi kutlanırken devrimcilerin Havana’ya gelişini ve oteldeki paniği gösteren kaç tane Holywood filmi var. Çoğu gangster filmi.
***
21 Şubat 2008 tarihli Hürriyet gazetesinin Ekonomi sayfasında (S.9) yayınlanan verilere göre, Fidel yönetiminin rakamları şöyle: Toplam milli geliri : 51,1 milyar dolar, kişi başına milli gelir : 4.500 dolar, nüfusu: 11.4. milyon, işsizlik oranı : 1.9 , 4 milyon 853 bin kişiye istihdam sağlanıyor. Küba’nın 2007 büyümesi yüzde 7. Aynı yılın enflasyon oranı yüzde 3.6.
Bütün bunlar ABD’nin 50 yılı bulan her türlü ambargosu altında gerçekleşmiş.
Selam sana Fidel yani Fidelio !