FRANSA’NIN YENİ CUMHURBAŞKANI EMMANUEL MACRON

Geçen hafta bizim başkanlık seçimini izledim Türkiye televizyonlarında… Şimdi, Türkiye saatiyle 21:35’te  (Paris’te  20:35) TF 1’de Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci turunun sonuçlarını izliyorum.

Fransa’da bizim Anadolu Ajansı’na benzer bir devlet ajansı olmadığı, yazılı basında havuz gazeteleri olmadığı, televizyon ekranlarında iktidarın kargaları gaklamadığı için,seçimin ilk turunun gayri resmi sonuçları saat tamı tamına 20:00’de TF 1’de yayınlandı. TF1, ORTF’ten kalma bir kanal.

İlk dört sırayı alan dört aday şöyle:

EMMANUEL MACRON : % 23

MARINE LE PEN : %23

JEAN-LUC MÉLENCHON: % 19

FRANÇOİS FILLON: % 19

Şimdiye kadar  Sosyalistlerin adayı Benoit Hamon (% 6.8) ve Cumhuriyetçilerin adayı François Fillon (%19),  aşırı sağın adayı Marine Le Pen’i ikinci turda desteklemeyeceklerini açıkladılar. Bu durumda Emmanuel Macron’un ikinci turdaki oyu: 19 + 6.8 + 19 =  44.8 ediyor. Eksik olan % 5.2’yi kolaylıkla alır ve en azından % 60 oyla 5.Cumhuriyetin yeni cumhurbaşkanı olur.

Fransa’da bir aşırı sağcının cumhurbaşkanı olabilmesi için birinci turda % 50.01 oy alması gerekiyor ki böyle bir şeyi  önümüzdeki 50 yılda mümkün görmüyorum.

Marine Le Pen cumhurbaşkanı olsaydı Fransa’nın bazı politikaları değişirdi ama liseleri papaz mekteplerine çevirmezdi, güçler ayrılığını parçalayıp yargıyı emrine almazdı. Daha doğrusu R.T.Erdoğan’ın yaptılarının birini, yaptırmayacaklarını bildiği  için, yapmaya kalkışmazdı. Beşinci cumhuriyetin karakteri değişmezdi.    Nato’dan, Avrupa Birliği’den çıkacağını iddia ediyordu. Bence böyle bir şey yapamazdı.

Birinci tur kampanya döneminin yıldızı Jean-Luc Mélechon idi. Sosyalist parti kökenli.  “Boyun Eğmeyen Fransa”nın adayı. Komünistler de destekliyordu. Gözlemcilere göre, bütün adaylar arasında tek “Okur-yazar” olan Jean-Luc Mélechon idi. Gelecek seçimde Mittérand gibi, cumhurbaşkanı olma olasılığı çok yüksek. Bence…

Yeni cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un (21.12.1977) Türkleri ve Türkiye’yi sevip sevmediğini bilmiyorum. Bu konuda bir şey duymadım. Bizim acemi ve duayen gazetecilerimiz yazar. Ancak bildiğim bir şey var: AKP ve R.T.Erdoğan’ın kafa dengi değil bu adam.

Saat Paris’te 21.25. Buranın saati saat 20’den bu yana oyları yüzdeleri biraz değişti:

EMMANUEL MACRON : % 23.8

MARINE LE PEN : % 21.7

FRANÇOİS FILLON: % 19.8

JEAN-LUC MÉLENCHON: % 19.2

BENOIT HAMON:  % 6.5

2019 Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde bugün burada  Marine  Le Pen’in başına gelen R.T.Erdoğan’ın da başına gelecek.

23 Nisan bayramımız kutlu olsun!

Özdemir İnce

23 Nisan 2017