HASAN CEMAL’İN TAKSİTLE HİDAYETE ERMESİNE DAİR

Hasan Cemal’in hidayete ermesine gel de şaşırma. İspanya Başbakanı Zapatero’dan aldığı ilham sayesinde şiddet ile diyalog olamayacağını şıp diye anlayıverdi (Milliyet, 17 Ocak 2007). Oysa üç gün önce, 14 ocak 2007 tarihli “Barcelona Çarşısında Mastika Mastika!” başlıklı yazısında bize gene İspanya’yı örnek gösteriyordu. Ama suç Hasan Cemal kardeşimizde değil, Zapatero’da. İnsan “Özür dilerim, şiddetle diyalog olmaz” diyecekse, bunu 12-13 ocakta söyleyemez miydi ? O zaman, o talihsiz yazıyı yazmazdı kardeşimiz.
***
Sadece ben değil, Türkiye’de birçok gazete yazarı ve politikacı, terörist PKK ile konuşmanın (biçim ve içerik bakımından) mümkün olmadığını yazıp söylemiştik. Ayrıca, ben fakir, bir ülkenin başka bir ülkeye örnek olamayacağını kaç kez yazdım. Özellikle de İspanya gibi, Belçika gibi ülkelerin, İskoçya gibi memleketlerin ve ABD gibi vilayetler ittifakının. Ama Hasan Cemal Bey biraderimiz İspanya’yı pek beğenirler. Ben de beğenirim ama İspanya’yı Türkiye’ye örnek göstermenin doğru olmadığı gibi tarih dersinde cehalet sayılacağını da düşünürüm.
***
Hasan Cemal kardeşimiz Barcelona’da yapılan Avrupa Birliği-Türkiye Konferansı’nı o etkili üslubuyla anlatıyor (14.01.07). Bilindiği üzere Barcelona, Katalunya Özerk Bölgesi’nin başkenti. İspanya Dışişleri Bakanlığı’nın AB’den sorumlu Bakan yardımcısı İspanyolca konuşuyor konferansta. Ama Katalunya Başbakanı Katalanca konuşuyor. Üstelik, Endülüs asıllı olması nedeniyle Katalancasını geliştirmek için ders alıyormuş. Aferinlik durum !
Konferans belgeleri dört dilde, Katalanca, İspanyolca, Fransızca ve İngilizce basılmış. Hasan Cemal yazmıyor ama ben ekleyeyim: Konferans binasının kapısında Katalunya, İspanya ve AB bayrakları var. Hasan Cemal kardeşimiz İspanya’nın özerk bölgelerden oluşan mülki durumu hakkında bilgi de veriyor. Bunda da teşekkürler !
***
Doğrudur ! Bu konuyu “Isırganın Faydaları” (Dünya Kitapları, S.181-185) adlı kitabımda ben de yazmıştım. Gerçekten de İspanya resmen 17 özerk bölgeye ayrılmış. Resmi dil İspanyolca (Kastilya dili) ama Katalunya’da Katalanca, Bask bölgesinde Baskça, Galicia bölgesinde Gallego dilleri ikinci resmi dil.
Yalnız Hasan Cemal kardeşimizin yanıldığı ya da eksik bıraktığı bir nokta var: 17 özerk bölge Franco dönemi diktatoryasındın (Kasım 1975) sonra krallık rejimi demokrasisi tarafından icat edilmedi. Örneğin Katalunya, İberik yarımadası Roma İmparatorluğu’nun bir eyaletiyken (Hispania Tarraconensis) de, katolik krallıklar zamanında da böyleydi. 1931-1939 arasında bir özerk Katalunya Cumhuriyeti vardı. Yani hayali özerk Kürt bölgesini Katalunya’ya, Kürtçeyi de Katalancaya benzetmek çoook zor. Osmanlılar Anadolu beyliklerine son verip Anadolu’nun birliğini 600 yıl önce sağladılar. Barış ve demokrasi havarisi Hasan Cemal Bey kardeşimiz Mülkiye’de uluslararası hukuk, devletler hukuku dersleri okumadı mı acaba ? Katalunya 2000 yıldır çoğunlukla ya bağımsız ya da özerk ! Yeni bir şey değil !