HÜKÜMETİN ADAYLARINA TOPTAN VETO

Türk edebiyatı elli yıldır alış(a)madı bana, basının on yılda alışmasını beklemem iyimserlik, hayalperestlik olur.
İslamcı bir gazete 24 Mart günü yayınlanan “Ankara’nın Taşına Bak” yazımı bahane ederek bana küfrediyor:
“Yalan olduğu belgelenen, Paris mahreçli ‘Mini etekli kızı diri diri yaktılar’ haberi ile yandaşları tarafından ödüle bile layık görülen bir ‘zeka engelli’, defaten ‘cumhuriyet saplantısı’ ile yazarken bakın ne zırvalar döktürüyor. İşte ‘Ankara’nın taşına bak!’ gibi manidar başlığı ile ‘EKONOMİ BATSIN!’ arabaşlığı altında yazdıkları…”
Sonra da yazımının yarısını alıntı yapıyorlar. (Bana epeyce telif borçları birikti.)
***
İstedikleri kadar yırtınsınlar, “Yalan!” diye bağırsınlar, Mağripli kızın mini etek giydiği için öldürülüp diri diri yakıldığı Paris’in polis ve mahkeme kayıtlarına geçmiş durumda.
Otuz yıl önce beni “Taşralı solcu şair!” olarak tanımlayanları tarihe havale ettiğim gibi “Zeka engelli” olduğumu ileri sürenleri tarihe havale etmem, Mazhar Osman’a postalarım.
Elbette ve kuşkusuz “Cumhuriyet saplantısı”na kapılmış durumdayım.
Saidi Kurdi, Nakşi ve Fethullah saplantılarına mı kapılsaydım?
***
İslamcıların lanetlediği yazımın son bölümünü anımsayalım, “Ben kendi tercihimi ilan edeyim: Cumhuriyet batacağına ekonomi batsın! / Ülkenin 1989 vekil bürokrat ile yönetilmesi belki yasal açıdan suç değildir, ama siyasi etik açısından ağır bir suçtur. Bu suça Cumhurbaşkanı Sezer kesinlikle göz yummamalı.”
***
Bir iktidar Cumhuriyet’in kuruluş ideallerini, ilkelerini, gelenek ve göreneklerini hiçe sayacak, kendi ideallerini gerçekleştirmek için her türlü şantaja, hileye, takiyeye baş vuracak, AB basını, “AKP parayı İslamileştirmek istiyor!” diye dünyaya ilan edecek, bizim denge uzmanı madrabazlar iktidarın eteğine yapışıp “Aman ekonomi çöker! Ekonomi batar!” diye yaygara kopartacaklar.
Elbette Cumhuriyet batacağına, ekonomi batsın!
Yoksa ekonomi batacağına Cumhuriyet mi batsın ?
Buyurun, özgür ve demokratik ülkede yaşıyoruz, inandığınızı söyleyin!
Ne Cumhuriyet, ne de ekonomi batsın mı diyorsunuz ? Bunun bir tek koşulu var: Önce Cumhuriyet’in, sonra ekonominin ilkelerine saygı göstereceksiniz! Gerisi safsatadır!
***
Cumhurbaşkanı, kimi veto etti, hangi Merkez Bankası Başkanı adayını veto etti?
Arap sermayeli Al Baraka Türk Genel Müdürü Adnan Büyükdeniz’i… Adnan Büyükdeniz “Faizsiz bankacılık” kökenli. Yardımcılarının adaylığı da usule uygun değildi.
Hükümet, adaylarının veto edileceğini bilmiyor muydu? Elbette biliyordu. Ama adayını veto ettirip Erdem Başçı’nın vekaletini meşrulaştırmak hilesiyle karşı karşıya bırakıyor ülkeyi.
Cumhurbaşkanı Sezer, görev süresi içinde kazandığı “Cumhuriyet’in Yılmaz Bekçisi” sıfatıyla tarihe geçecektir.