ISLANAN BİZİZ YAĞAN YAĞMURDA

UŞAK SEÇİM YAZISI

Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Başkanı, Pamuklu Dokumacılar Esnaf Odası Başkanı Sadettin Öztürk’le makamında konuşurken açık kapıdan bir baba-oğul giriyor. Sadettin Öztürk tatlı dilli. Öğreneceğimi öğrendim ama kalkamıyorum.
Belki de sıkıntıdan olacak, konuk baba ikide bir “Adamın tek bildiği ‘Beraber yürüdük biz bu yollarda’ demek. Biz yağmurun altında ıslandık, kendi ve çevresi kurulup yattı” diye tekrarlıyor. 2002 seçiminden önce Uşak’taki tekstil fabrikalarından yüzde 80’i kapanmıştı, 30 bin işsiz vardı. Tekstilde değişen bir şey yok. Mutlu zamanda 17 bin olan dokuma tezgahı sayısı şimdi 4 bine düşmüş. Başbakan R.T.Erdoğan’a isyan eden kişi de işyerini kapatmak zorunda kalan tekstilzedelerden biri.
***
Fethullahçı çevrelerin etkisiyle Uşak’ın “Teşvik Programı”na alınması çok etkili olmuş. Bu etki sokakta göze çarpıyor. Teşvik ne demek ? İşyeri ve sanayi için bedelsiz arsa demek, istihdam demek, sigorta priminde, elektrikte indirim demek. Çiftçi için geri ödeme sorunluluğu olmayan ulufe gibi bir şey.
2002’den bu yana Uşak’taki yenilikler: 1.Doğalgaz gelmiş , 2.Çalışmayan havaalanı açılmış , 3.Üniversitesi Afyon’dan ayrılıp Uşak Üniversitesi olmuş, 4. Sanayi teşviği alınmış, 5.İkinci organize sanayi açılmış, 6.Üç arıtma tesisi faaliyete geçmiş. Uşak artık Gediz ve Küçük Menderes’i kirletmiyor.
Teşvik yararlı olmuş sigortalı sayısı 20 binden 50 bine çıkmış. Bunlar olumlu göstergeler.
***
Ama Çin rekabetinin etkisi çok fazla. Teşviğe karşın Uşak sanayi rekabete hazır değil henüz.
Ziraat Odası Başkanı Nafiz Mıdık “Çiftçinin karnını yarmışlar, içinden 40 tane ‘gelecek yıl’ çıkmış” diyor. Uşak’ta tarıma elverişli toprağın ancak yüzde ikisinde sulu tarım yapılıyor.
Tarımda girdi maliyetleri, tohum, gübre, mazot, fiyatları çok yüksek. Karlılık çok düşük. Tarımda teşvikler yararlı değil. Aslında rüşvet gibi bir şey. “Doğrudan gelir destek ödemesi”nin adı “Tarla parası” olmuş. Almanya’da, Ankara’da oturan adam tapuyu gösterip parayı alıyor.
27 Nisan muhtırası ve Cumhurbaşkanı seçimi AKP’nin lehine olmuş. Eğer çiftçi borçları 22 Temmuz’dan önce ertelenirse AKP 2002’yi tekrarlayabilir(miş)…
***
DHA Uşak temsilcisi Yavuz Kuşdemir “Uşak her seçimde, bir önceki seçimde yaptığının tersini yapar. Bir sağa, bir sola…” diyor. 2002 seçimlerinde AKP iki, CHP bir milletvekili çıkartmıştı. Gece yarısı merkez sandıklarından AKP lehine çıkan 10 bin oy, durumu değiştirmişti. CHP 3-0 kazanacakken AKP 2-1 kazanmıştı.
Geçen seçimde DYP+ANAP yüzde 15.95 oy almış. MHP ise yüzde 10.50. Uşak seçiminin sonuçları DP ile MHP’nin ülke barajını geçmesine bağlı.
DP ile MHP barajı geçemezlerse, sonuç : CHP: 2, AKP: 1 olur.
Bu iki parti barajı geçerlerse, sonuç : CHP : 1, AKP: 1 olur. Üçüncü milletvekilliğini ya MHP ya da DP kazanır. Ama hangisi ?

BENCE: Ben de Uşaklılar gibi düşünüyorum. Ancak, barajı geçerse MHP bir milletvekilliğine daha yakın.