KURBAN MANZARALARI VE SOL

Kuş gribi salgınında “Kurbanlık hayvanların potansiyel tehlike yaratabileceğini” söyleyen İstanbul Tabipler Odası Başkanı Prof.Dr.Gencay Gürsoy İslamcı gazeteler tarafından din düşmanı ilan edilmişti. Meğer ilimperver ve ilimperest Başbakan R.T.Erdoğan da “Konuşması gerekenler konuşsun!” diyerek Gencay Gürsoy’un ağzının payını vermiş (Milliyet, 11.01.05). Başbakan halkıdır İstanbul Tabipler Odası Başkanı bir doktorun kuş gribi konusunda ağzını açmaya hakkı yoktur. Halkın sağlığı imamlardan ve camilerde kuş gribini hutbe konusu yapacak olan hatiplerden sorulur.
***
Prof.Dr.Gencay Gürsoy çok değerli bir bilimadamıdır. Toplumun yazgısıyla ilgilendiği ve bu konuda söz aldığı için de çağdaş bir aydındır.
Yanlış anımsamıyorsam Prof.Dr.Gencay Gürsoy, solun geleceğiyle, yazgısıyla ilgili toplantılara da katılıyor. Bu tür toplantılarda genellikle konu ve tema “Solun aydınlarını, örgüt ve partilerini nasıl adam ederiz de halkın huzurunda inandırıcı olurlar”dır. Bu tür toplantılarda sol aydınlar ve politikacılar yerden yere vurulur.
Sol aydın ve politikacılara genellikle pek meftun olmasam da asıl sorunun müşteri-seçmen-halktan kaynaklandığını düşünürüm. Birkaç yazıdır zaten bunu anlatmaya çalışmaktayım.
***
Prof.Dr.Gencay Gürsoy’a bir sorum var. Aşağıdaki manzaranın içinde yer alan zevat sol düşünceyi içine sindirebilir mi, seçimlerde bir sol partiye oy verir mi?
1.Günlerden 11 Ocak, Saat 13.50 dolayları. Haber Türk televizyonundan görüntüler: Tam on babayiğit bir orta boy boğanın boynuna, dört ayağına ip bağlamış, dört bir yana çekiyorlar, biri de kuyruğuna yapışmış. Biri kurban adayının başına bir beyaz torba geçiriyor. Birkaç babayiğidin elinde sopa var.
2.Gecekondu görünüşlü bir evin bahçesi. Bayağı irice bir kurban adayı. Hayvanın burnundan öfke buharı çıkıyor, ön ayaklarıyla yeri deşiyor. Adamın biri duvarın arkasına sinmiş, elindeki tüfekle kurbanlığa uyuşturucu iğne atıyor.
3.Milliyet gazetesinden bir fotoğraf: Bir gecekondu. Tenekeden bir garaj ya da depo. Önünde bir otomobil. Yerde, kesilmiş iri bir kurbanının derisini yüzüyorlar. Dikenli telle çevrilmiş bahçede, kurbana birkaç metre uzaklıkta 12 tavuk. Fotoğraf Küçükçekmece’de çekilmiş. Kurbanın başında 5 adet kuş gribine şerbetli vatandaş (!)
(Prof.Dr.Gencay Gürsoy böyle bir durumda tavuklardaki grip virüsünün kurbana bulaşabileceğini söylüyor. Başbakan “Sen işine bak!” diyor.)
Cumhuriyet gazetesinin birinci sayfasında 20×16 cm.’lik bir fotoğraf. Kurbanlık dana iş makinesi ile arka ayağından sallandırılmış. İnsanlardan birinin arkasında “İstanbul İtfaiyesi” yazıyor. Bir başka fotoğrafta hareket halinde bir kurbanlık ve eli tüfekli bir adam. Radikal’den bir fotoğraf: İstanbul’da bir boğa acemi kasabı yerde sürüklüyor. Kurban sahipleri sakatatları ortalıkta bırakmış. Bir başkasında mutfağa girmiş bir kurbanlık. Hürriyet gazetesinde atık su kuyusuna düşmüş bir dana.
***
Bu manzaraların faillerinin “sol”u anlaması ve sol partilere oy vermesi mümkün müdür? Mümkün değildir!