KÜRTÇÜLÜK SORUNUNUN TERSİ VE YÜZÜ (7)

 

Dünya Atma Şampiyonu Baskın Oran :  Prof.Dr.Baskın Oran “atmasyonları ile” kafa karıştıran bir miksere benzemekte. Uzun süredir !

Radikal gazetesinde “Üniter-devlet” ve “Ulus-devlet” konularında “İdraksiz Türkler”e ders vermeye başladığını belki duydunuz. Ne var ki daha ilk yazının (06.09.09) başlığı ile saçmalamaya başlıyor ve  Üniter devlet, Ulus-devletin aksine demokrasite engel değil” buyuruyor. Buna göre bütün ulusal devletler demokrasi düşmanı oluyor. Üniter olup da istibdatla yönetilen onlarca devlet demokrasinin has bahçesini temsil ediyor. Kürtçülük yapmak için bilim ve bilginin içine tükürüyor. Allah akıl versin !

Baskın Oran’a göre “İspanyol” diye, “Fransız” diye etnik gruplar yokmuş. Al başına belâyı ! 2004 yılında da böyle inci döktürmüş, Fransa’da “Frank” diye bir ırk olmadığını gök gürültüleri içinde iddia etmişti. Ben de 6 Kasım 2004 tarihli yazı ile kurduğu kumdan şatoyu küçük bir fiske ile yıkmıştım. Bugün de böyle bir şey yapacağım:

İlk yazısının girişinde, bizim anayasanın 3.maddesiyle (“Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür”) dalga geçiyor. Türkiye ile mukayese ettiği Fransa anayasasının 1.maddesi şöyledir :

“Fransa, bölünmez, laik, demokratik ve sosyal bir cumhuriyettir.”

(“La France est une république indivisible, laïque, démocratique et sociale.”)

Aşağı yukarı bizimkiyle aynı içerik ve deyiş. Ama Baskın Oran ve benzerlerine göre ülke bölünmez olurmuş da millet bölünmez olmaz imiş. Fransızcadaki “indivisible” sıfatı da hem ülkeyi, hem milleti içeriyor. Çünkü “indivisible” sıfatı, maddi ve entelektüel (zihinsel, manevi) olarak bölünmeyen bir nesnenin niteliğidir. “Birlik, bütünlük” (ünite, unité) Bölünmezlik’in (indivisibilité) eşanlamlısıdır. Baskın Oran, “Cumhuriyet tek ve bölünmezdir” (“République une et indivisible”), haykırışının 1789 Devrimi’nin bildirgesi olduğunu da bilmiyordur. Bir Robert Sözlüğü bulup bakmasını tavsiye ederim.

Bizim yasa koyucu, Baskın Oran gibilerin, “Bölünmez”i ekmek, elma, armut sanmamaları için “ülkesi ve milletiyle” açıklamasını yapmış. İyi de etmiş !

Efendim, bazı coğrafyalar vardır, üzerinde yaşayan ulusa adını verir :  İspanya gibi.

Ve bazı uluslar da vardır ki üzerinde yaşadıkları toprağa adını verir : Türkiye gibi.

İberik yarımadasına İspanya (Hispania) adını Kartacalılar ve Romalılar vermiştir. İspanya’nın ilk halkları İberler, Keltiberler, Finikeliler ve Greklerdir. Ortaçağda, Vandallar, Süevler, Alanlar, Vizigotlar, vb. gelmişler. Daha sonra bunlara Araplar eklenmiş.

La Reconquista (718-1492)  bu karışımdan bir İspanyol yaratmış. Baskın Oran, bana inanmıyorsa, işe Hispan, Espan, Hispalo ya da Hispano sözcüklerinden başlayıp bir mitosa ulaşabilir.

Gelelim Fransa’ya : Anlaşılan 6 Kasım 2004 tarihli yazımdan bir şeyler öğrenmiş : “Francia”, Kuzey Avrupa’da yaşayan Franklar adlı, savaşçı bir Germen halktan gelmektedir. Yıl 1204 :  Frankların Kralı’ının sözünün geçtiği, birbirine harman olmuş soyların yaşadığı topraklara Fransa (Francia) adı verilmiş. Günümüzün dilinde Fransa, Fransızların (Frankların) memleketi anlamına gelir.

Baskın  Oran “Fransa’da Frank yok ama Türkiye’de Türk var”  (Radikal, 08.09.09) diyerek ırkçılık yapıyor.

Türkler, bu adı taşıdıkları için Baskın Oran’dan özür mü dileyecekler ?

Bu yazı dizisi bittikten sonra Baskın Oran’ın yazısının tümüyle ilgileneceğim.

(Hürriyet, 12 Eylül 2009)

(Direnen Cumhuriyet, Destek Yayınları, 2010)

————————————————

Gerçek bir bilimadamının, sanat tarihçisinin sanat, siyaset, sosyal bilimler üzerine yazıları. Dr.Murat Katoğlu nesli tükenen gerçek bir Cumhuriyet insanıdır!

MURAT KATOĞLU
MURAT KATOĞLU, UYGARLIK YERYÜZÜNDE DOLAŞIR MI? Tarihçi Kitabevi tarafından yayınlandı.

 

“KÜRTÇÜLÜK SORUNUNUN TERSİ VE YÜZÜ (7)” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.